Wolkerova alej
Na místě zasypaných hradebních valů byly kolem roku 1848 vysázeny okresné aleje a zahrady. Zanikly i stopy po původním rybníku a Panském mlýnu. Postupně docházelo i k regulacím řeky Svitavy a tohoto vodního zdroje využívali koncem 19. století textilní průmyslníci.
V roce 1869 zde, při ústí Wolkerovy aleje, směrem ke kruhové křižovatce postavil továrnu heinrich Klinger a v roce 1886 na dnešní ulici Milady Horákové postavil své velké domy továrník Sponer. Ten si zde vybudoval rezidenční vilu s okrasným parkem s romantickým jezírkem, jeskyní a zříceninou hradu.
V roce 1866 zde probíhala mírová jednání mezi znepřátelenými stranami Rakouska a Pruska a Sponerovu vilu si vybral k ubytování pruský generální štáb. Pamětní deska umístěna při vjezdu do budovy úřadoven státní správy byla v roce 1945 zničena vojáky Rudé armády. Domy i vila po osvobození přešly do vlastnictví státu. Zničen byl i okrasný park na Wolkerově aleji, ve kterém byly pěstovány věhlasné Bierovy růže.
V současnosti probíhají na Wolkerově aleji rozsáhlé stavební práce v souvislosti s konverzí bývalého průmyslového podniku Vigona na multifunkční, kulturní, vzdělávací a komunitní centrum Fabrika Svitavy.