Římskokatolická fara
Cenná intaktní barokní budova fary římskokatolické církve pod hřbitovním kostelem sv. Jiljí patří ke skvostům místní architektury.
Původní farní budova stála na levém břehu řeky Svitavy, v místech nejstaršího osídlování města. Je připomínána ve 13. století, i když její kořeny jsou pravděpodobně starší.
Místní faráři z premonstrátského řádu bydleli nejen u kostela sv. Jiljí, ale i v místě někdejšího kláštera při mariánském kostele na náměstí. Teprve v 16. století je možná bližší identifikace fary, která se nacházela poblíž Panského mlýna a rybníka.
Rybniční hospodářství patřilo k výsadám svitavského faráře, a tak farní budova stávala na okraji města, poblíž ulice U Tří dvorů. Za úřadu olomouckého biksupa Františka, kardinála z Ditrichštejna a zdejšího faráře Andrease Marschalka, probíhaly od roku 1626 velké sbírky na výstavbu nové farní budovy. Za přispění samotného města a jeho primátora byla v roce 1636 stavba dokončena. Budova kaplanky ma Hřbitovní ulici pocházeí až z přestavby zadního traktu a dvora z 19. století. Cenné je ostění hlavního vstupu do budovy a Ditrichštejnský znak nad portále. K faře patřila studna na 30 metrů. farní budova byla začátkem 21. století opravována a získala novou fasádu.