PROGRAM NA LISTOPAD 2022

15.06. 2022

9. a 10. / St a Čt / kino Vesmír, ulice Gorkého, ulice Olomoucká, židovský hřbitov

Třináctý ročník akcí s tématikou holocaustu, tentokrát si spolu s židovským holokaustem připomeneme i holokaust romský.

9. listopadu 2022

11:00 / kino Vesmír

Přednáška Michaely Vidlákové, pamětnice holokaustu, která bude vyprávět svůj životní příběh, mimo jiné o pobytu v terezínském ghettu

15:00 / parčík na Gorkého ulici

Vysazení pamětního stromu Josefu Serinkovi za osobní účasti jeho vnuka, Zdeňka Serinka, a dalších hostů

16:00 / kino Vesmír

Přednáška Jany Horváthové, ředitelky Muzea romské kultury, o romském holokaustu a promítání filmu Jak jsem se stala partyzánkou

10. listopadu 2022

15:00 / Olomoucká ulice 18

Pietní položení šesti Kamenů zmizelých před domem, kde žila rodina Munkova, jejíž příběh přiblíží Radka Oblouková, zazpívá sbor RAKOS

15:45 / Olomoucká ulice 18

Odjezd na židovský hřbitov

16:00 / Židovský hřbitov

Vzpomínka na zde pohřbené v podání DOcela MAlého divadla Svitavy. Modlitby při ukládání Kamenů zmizelých i na židovském hřbitově pronese Štěpán Menaše Kliment, rabín Židovské obce Brno.

27. 11. / Ne / 15:00 / městské muzeum

Vánoční muzeum úsměvů. Emma a Barbora Srncovy

Vernisáž vánoční výstavy litografií, modrých olejomaleb a plakátů Emmy a Báry Srncových. Snové, poetické a fantazijní obrázky Vás pohladí po duši a navodí pohodou adventní náladu.

27. 11. / Ne / 15:00 / městské muzeum

Velký svitavský mechanický betlém a adventní herna

První představení kompletně zrestaurovaného Velkého svitavského mechanického betlému veřejnosti. Spolu s ním bude opět otevřena adventní herna pro všechny věkové generace.

27. 11. / Ne / 17:00 / náměstí Míru

Odhalení svitavského betlému

Odhalení vyřezávaného betlému Františka Malého ze Sebranic s figurami v životní velikosti v rámci rozsvícení vánočního stromu.

WORKSHOPY

5. 11. / So / 8:00–16:00 / muzejní dílny

Sklářský workshop – vitráže

Workshop je určen dospělým i rodinám s dětmi do 15 let. Naučíte se řezat sklo, brousit a spojovat díly cínovou pájkou. Vyrábět budete obrázkové vitráže k zavěšení do oken nebo dekorativní svícny. Cena 700,- Kč za osobu, v případě rodinného tvoření dítě do 15 let v doprovodu dospělé osoby 600,- Kč, v ceně je výrobní materiál, pracovní a ochranné pomůcky, odborný lektor a pitný režim.

Kontakt: Jitka Olšánová, 734 809 565, lektor@muzeum.svitavy.cz

12. 11. / So / 8:00–16:00 / muzejní dílny

Řezbářský workshop – dřevěné dárečky

Workshop je určen dospělým i rodinám s dětmi do 15 let. Pod vedením řezbáře Petra Steffana se naučíte pracovat s dláty a vyrobit si zajímavé předměty pro radost. Tentokrát budete tvořit podle vaší fantazie reliéfy, ozdobné i užitkové předměty. Cena 700,- Kč za osobu, v případě rodinného tvoření dítě do 15 let v doprovodu dospělé osoby 600,- Kč, v ceně je výrobní materiál, pracovní a ochranné pomůcky, odborný lektor a pitný režim.

Kontakt: Jitka Olšánová, 734 809 565, lektor@muzeum.svitavy.cz

19. 11. / So / 8:00–16:00 / muzejní dílny

Workhshop intarzie

Workshop je určen zájemcům od 15 let. Ve společnosti mistra intarzie Jana Maříka se naučíte vyrobit mozaiku z dřevěných dýh, hotový obrázek formátu A4 zaklížit k dřevěné podložce, po zaschnutí lepidla následně brousit a lakovat. Během doby zasychání lepidla je připravena výroba tzv. nepravé intarzie. Domů si tedy odnesete dva krásné obrázky vyrobené dle vaší fantazie. Cena 700,- Kč za osobu, v ceně je výrobní materiál, pracovní a ochranné pomůcky, odborný lektor a pitný režim.

Kontakt: 461 532 704, lektor@muzeum.svitavy.cz

11. 9. – 20. 11.

Ottendorferova knihovna v proměnách času

Výstava mapuje neuvěřitelný příběh svitavského rodáka Valentina Oswalda Ottendorfera a jeho knihovny. Uvidíte svazky z původního knižního fondu, které zaujmou svou vazbou i obsahem. Vystaveny budou také knihy, které patřily ve svitavské knihovně k těm nejčtenějším. Výstava reflektuje dějinné události, které proměnily samotnou knihovnu i její bezprostřední okolí, zároveň návštěvníky seznámí s úpravami, které toto místo čekají do budoucna.

1. 10. – 20. 11.

Okouzlení dřevem

Výstava dvou umělců, Jana Maříka a Pavla Špeldy. které spojuje práce se dřevem. Janu Maříkovi se někdy přezdívá "mistr intarzie", neb právě díky této náročné a pracné technice je proslulým a známým umělcem. Plastiky řezbáře a restaurátora Pavla Špeldy propojují struktury a krásu dřeva s figurativní linií.

27. 11. 2022 – 15. 1. 2023.

Vánoční muzeum úsměvů. Emma a Barbora Srncovy

Do světa snů, radosti a úsměvů můžete vstoupit na výstavě dvou žen – výtvarnice Emmy Srncové a její dcery, herečky a malířky Barbory Srncové. Jejich tvorba vyzařuje radostnou atmosféru i vtipný nadhled a je tou pravou výstavou, která vám vykouzlí úsměv na tváři a navodí vánoční atmosféru.

27. 11. 2022 – 8. 1. 2023.

Velký svitavský mechanický betlém a adventní herna

Restaurování Velkého svitavského mechanického betlému bylo dokončeno a poprvé bude veřejnosti představen v celé své kráse 15 metrů. Návštěvníci, zejména dětští, se mohou také těšit na betlémské divadélko, fotostěnu s andělskými křídly, domek s okénky svatých či s vánočními vůněmi a na další aktivity s adventní tematikou.

1. 11. – 30. 11.

Věra Kosová  – „Navzdory osudu“

Výtvarně zpracovaný příběh boje se závislostí a cestě k osvobození.