PROGRAM NA ČERVENEC A SRPEN 2022

15.06. 2022

ČERVENEC

13. 7. / St / 14:00–18:00 / muzejní dílny, zahrada

Otevřené ateliéry – dřevo a textil

Těšit se můžete například na dřevořezbu, soustružené výrobky, pletení z pedigu, papíru, textilní tvoření, paličkování a plstění. Vstupné zdarma.

14. 7. / Čt / 14:00–18:00 / muzejní dílny, zahrada

Otevřené ateliéry – fotografie a grafika

Odpoledne bude zaměřeno na fotoaparáty a hrátky s nimi. Lákadlem se stane focení vlastního zátiší, váš portrét či postavu vyfotí na přání profesionální fotograf, vstoupíte do černé komory a zjistíte, co je camera obscura nebo fotogram. Horkou novinkou bude grafický koutek nebo vázání vlastní knihy. Vstupné zdarma.

SRPEN

10. 8. / Čt / 14:00–18:00 / muzejní dílny, zahrada

Otevřené ateliéry – sklo a keramika

Výroba vitrážových šperků, pískování skla, korálkování, hrnčířský kruh a točená keramika, tvarování figurek z hlíny, prodej skleněných a keramických výrobků. Vstupné zdarma.

11. 8. / Pá / 14:00–18:00 / muzejní dílny, zahrada

Otevřené ateliéry – kov a drát

Zapotíte se s kovářem u výhně a budete tvarovat dráty s dráteníky, odlévat různé kovové přívěšky, razit mince, smaltovat lžičky a šperky nebo budete moci nahlédnout do tajů výroby zvonivých rolniček. Vstupné zdarma.

29. 8. – 3. 9. / Po–So / muzejní zahrada

XII. Řezbářský memoriál Aloise Petruse

Memoriálu se zúčastní pět řezbářů, kteří tentokrát budou z hrubých a neotesaných kmenů vytvářet anděle. Můžete je sledovat při práci a v podvečer si posedět na muzejní zahradě.

29. 8. / Po / 18:00 / muzejní zahrada

Do větru a Kopjam

Zahajovací dvojkoncert Řezbářského memoriálu Aloise Petruse a celého TOP týdne. Občerstvení zajištěno, vstupné zdarma.

WORKSHOPY

Týden dětských řemeslných workshopů

600,- Kč / osoba / den, v ceně pitný režim, oběd, výrobní materiál, pracovní a ochranné pracovní pomůcky, lektoři.

Kontakt: Jitka Olšánová, 734 809 565, lektor@muzeum.svitavy.cz

1 . 8. / Po / 8:00–16:00 / muzejní dílny

Sklářství

Tvorba originálních mozaikových zrcadel dle vlastní fantazie pod vedením skláře Vladimíra Graciase.

2. 8. / Út / 8:00–16:00 / muzejní dílny

Dřevěná loutka

Děti pod vedením Vojtěcha Hurycha vyrobí dřevěnou marionetu.

3. 8. / St / 8:00–16:00 / okolí Svitav

Poznej přírodu Svitavska

Dobrodružná výprava za živou i neživou přírodou okolí Svitav, setkání s odborníky a spousta přírodovědných úkolů a her.

4. 8. / Čt / 8:00–16:00 / muzejní dílny

Keramika

Práce na hrnčířském kruhu a vytváření keramických dekorací za pomoci modelování, vyřezávání a v kombinaci s drátováním.

5. –6. 8. / Pá–So / 8:00–16:00 / muzejní dílny

Fotografie

Vladimír Skalický seznámí děti s vývojem fotografie, naučí je fotografovat na film i vyvolávat černobílé fotografie v temné komoře. Děti si také vyzkouší práci s digitální fotografií za pomoci vlastních fotoaparátů a mobilních telefonů. V dílnách budeme kouzlit s fotopapíry a chemickými lázněmi. V letošním roce se zaměříme také na tajemné svitavské příběhy a historii města, přičemž se podíváme do několika historických budov, kde stále dýchá duch minulých časů.

3. 6. – 18. 9. 2022

Expedice pravěk

Hravá výstava představí zkamenělé dinosaury, mamuty i trilobity ve společnost obrazů legendárního Zdeňka Buriana a jeho následovníků. Děti si navíc vyzkouší hledání vlastních zkamenělin, vytváření dinosauřích stop a spoustu dalších her. Nechybí ani bohatý výukový program pro školy všech stupňů.

3. 6. – 4. 9. 2022

Dobrodružství cyklistiky

Výstava zavede své návštěvníky do éry vysokého kola a představí jeho vývoj od poloviny 60. let devatenáctého století až do počátku století dvacátého, kdy jej vystřídal dobovou terminologií tzv. bezpečník, tedy jízdní kolo v podobě, v jaké ho známe dnes. Chybět nebude ani svitavský koutek a související herní aktivity.

Expozice je věnována vám všem, kteří chtějí být vtaženi do poutavého vyprávění příběhu našeho města. Máte možnost vidět ukázku předmětů, které byly majetkem domácností svitavských obyvatel v průběhu minulých století. Historické hodiny, cínové cechovní poháry, modrotiskové a perníkářské formy, sklo, porcelán.

Expozice o holocaustu na pozadí života světově známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Výstava je doplněna projekcí dokumentů o osobnosti O. Schindlera a průvodcem expozicí v německé a anglické verzi.

1. 7. –31. 8.

Léto 2022 ve Svitavách

Pozvání na letní výstavy a akce ve městě Svitavy.

MuzeuM esperanta / Ottendorferův dům (za čajovnou)
Jako jediné svého druhu v ČR muzeum představuje slovem i obrazem jazyk esperanto. Informuje o zajímavostech z historie i o možnostech současného využití znalosti jazyka, vystavuje knižní, fotografické, sběratelské a umělecké artefakty.
Komentované prohlídky po objednání: Liba Dvořáková 604 377 616 nebo městské muzeum 461 532 704.