Památník Oskara Schindlera
Pamětní deska Oskara Schindlera se nachází naproti jeho rodnému domu na Poličské ulici. Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.
Rozporuplná osobnost, agent německé špionážní služby abwehr, člen NSDAP, sukničkář a pijan, se pustil do dobrodružného podniku v roce 1944. Ve svých dílnách v polském Krakově zaměstnával Židy, z jejichž práce zbohatl. Právě v roce 1943 došlo v jeho smýšlení k obratu a Schindler začal podporovat židovský odboj v pracovním táboře v Plašově na krakovském předměstí. Jeho prostřednictvím byly do tábora distribuovány finanční prostředky k potřebě podzemního odboje.
Využil korupčního prostředí nacistické správy a na podzim roku 1944, kdy měla být jeho továrna zavřena, investoval své jmění do převozu svých vězňů do pracovního tábora v Brněnci na Moravě. Tam, po dramatických peripetiích, se jeho téměř 1200 vězňů dočkalo osvobození. Schindler koncem války uprchl do americké okupační zóny.
Po válce bylo v totalitním Československu vedeno po uprchlém Schindlerovi pátrání pro válečné zločiny, ale v demokratickém světě byl oslavován jako záchránce. Stal se nositelem mnoha prestižních cen, žil z materiální pomoci zachráněných Židů, snažil se neúspěšně podnikat v Argentině a v SRN. Zemřel v roce 1974 a pohřben je na protestantském hřbitově na hoře Sion v Izraeli. Jako jediný nacista byl nazýván Spravedlivým mezi národy.
Jeho příběh se stal známým v roce 1982 po vydání knihy australského spisovatele T. Keneallyho Schindler´s Ark. Podle románu natočil americký režisér S. Spelberg oskarový film Schindlerův seznam (1993). při příležitosti slavnostní předpremiéry filmu v roce 1994 ve Svitavách, odhalilo město Svitavy tomuto svému rodákovi symbolickou pamětní desku.