CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Horní část náměstí

Nejširší část městského jádra, náměstí Míru, bylo v minulosti svědkem významných událostí, které ovlivnily dějiny města. Byly zde pořádány průvody, přehlídky a slavnostní spolkové akce.


Náměstí, kdysi nazývané Trhové, později Městské, prošlo i zajímavými změnami názvů - od náměstí Adolfa Hitlera, přes náměstí Maršála Stalina, po náměstí Míru.

Dnes se z původních nízkých měšťanských domů příliš nedochovalo. Od 19. století zde probíhala bouřlivá stavební činnost. Byla stavěna budova školy (1878), spořitelny (1902), obchodních domů a domy v horní části byly zbourány a na uvolněných parcelách našla své místo i socialistická architektura. V letech 1993 - 1994 bylo náměstí rekonstruováno a následně zmizela i nevzhedná podoba někdejšího domu Svitavan z roku 1973. Novou podobu dostala i budova státního zastupitelství. Kašna sv. Floriána z roku 1783 musela být při rekonstrukci posunuta a střední části náměstí vévodí mariánský sloup a stůl se znamením zvěrokruhu.Městský památkový okruh města Svitavy
Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020