CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Dům U Mouřenína

Původní právovárečný dům v sousedství staré radnice patří k nejstarším dochovaným měšťanským domům. V renesanční dispozici byl postaven v roce 1554 a patří k málu domů na náměstí, u nichž víme přesný rok stavby.


Původně zde bydlely rodiny svitavských purkmistrů, ale již v 18. století byl přestavěn na zájezdní hostinec U Mouřenína (něm. Zum Mohren). K objasnění pojmenování domu nemáme oporu v historických zprávách, ale busta mouřenína se dosud dochovala na původním nároží domu.

V historii objektu je důležitá zmínka z roku 1776, kdy se v hostinci ubytoval císař Josef II. při své cestě z vesnice Květná do Brna. Ani požár v roce 1781, který zcela zničil náměstí, se historické dispozice domu nedotkl. V období napoleonských válek zde v roce 1800 přespal ruský vojevůdce Korsakov.

Sklepení domu s unikátní klenbou bylo díky své pevnosti využíváno od roku 1861 jako tresor městské spořitelny a celý komplex sklepních chodeb byl propojen se sousední radnicí a s ostatními měšťanskými domy.

Ve 20. století byl dům využíván ke komerčním účelům a v 50. letech 20. století proběhla poměrně necitlivá přestavba interiérů. Dnes objekt využívá Informační centrum města Svitavy.Městský památkový okruh města Svitavy
Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2024