CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů


Lačnov

Kdysi čistě zemědělská slovanská obec dnes stavebně souvisí s městem Svitavy. Lačnov, jehož zemská hranice rozdělila na český a moravský, je doložen až začátkem 14. století.


V roce 1330 byla obnovena ztracená privilegia lačnovské rychty, které měl obci udělit biskup Bruno. Název obce je odvozován od osobního jména Lačen, z něhož vychází i německý ekvivalent Lotschnau. Osada se od založení stala součástí svitavského správního obvodu a sdílela s ním i historii, zpočátku jako samostatná, později jako integrovaná obec.

Dominantou vsi se stala pozdně barokní mariánská kaple s věží, postavená v roce 1749. Interiér kaple byl vybaven zařízením a obrazy z let 1779 - 1840, obrazy Křížové cesty zhotovil svitavský Johann Dittmann. Kaple P. Marie byla v roce 1971 zcela zbourána a stavební materiál byl využit na stavbu obchodu smíšeného zboží. Uprostřed obce stojí barokní sousoší Nejsvětější Trojice od neznámého mistra z roku 1869, na zahradě domu č.p. 31 stojí sloup se sochou Jana Nepomuckého. V obci se nachází několik barokních křížů, místní práce převážně z 2. pol. 19. století. Za křižovatkou na Košíře se nachází hrubý smírčí kříž ze 17. století, postavený v upomínku vraždy selského pacholka. Nedaleko od kříže se nachází hraniční kámen panství.Městský památkový okruh města Svitavy
Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020