PROGRAM NA LEDEN 2022

07.01. 2022

15. 1. / So / 10:00–12:00 / městské muzeum

Poradenský den pro výtvarníky

Setkání výtvarníků svitavského regionu a diskuze s odborným lektorem nad přinesenými díly. Součástí poradenského dne je také výběr prací na výstavu Přehlídka 2022, která bude zahájena v sobotu 29. ledna. Pokud se ve svém volném čase aktivně zabýváte jakýmkoliv výtvarným oborem, jste srdečně zváni. Konzultovat práce na výstavu přijede malíř a pedagog Filip Dvorský.

29. 1. / So / 15:00 / městské muzeum

Přehlídka 2022 a Epidemie a pandemie

Vernisáž tradiční výstavy výtvarníků svitavského regionu a výstavy o těžkých časech, kdy se lidstvo muselo vypořádávat s vlnami epidemií a pandemií.

WORKSHOPY

29. 1. / So / 8:00–16:00 / muzejní dílny

Workshop pletení z pedigu

Workshop je určen zájemcům od 15 let. Do světa pletení z pedigu, přírodního materiálu původem z jihovýchodní Asie, Vás zavede lektorka Věra Grossmannová.

Cena 600,- Kč za osobu, v ceně výrobní materiál, pracovní a ochranné pomůcky, lektor, oběd a pitný režim.

Kontakt: Jitka Olšánová, 734 809 565, lektor@muzeum.svitavy.cz

28. 11. 2021 – 16. 1. 2022

Nad betlémem vyšla hvězda

Výstava betlémů ze Svitavska, Poličska a zejména ze sbírky rodiny Sochorových, která nabídne návštěvníkům historické betlémy i nejnovější práce Martina a Jakuba Sochorových. Část výstavy je také věnovaná dřevěným mechanismům, které si zájemci mohou sami rozpohybovat kličkou.

28. 11. 2021 – 16. 1. 2022

Velký svitavský mechanický betlém

Prezentace zrekonstruované části Velkého svitavského mechanického betlému, který je již hotov a rozpohybován v délce deseti metrů.

29. 1. – 3. 4. 2022

Přehlídka 2022

Tradiční výstava výtvarníků svitavského regionu.

29. 1. – 27. 3. 2022

Epidemie a pandemie

Mor, cholera, neštovice,... COVID-19. Výstava o epidemiích a pandemiích minulosti i současnosti.

Expozice je věnována vám všem, kteří chtějí být vtaženi do poutavého vyprávění příběhu našeho města. Máte možnost vidět ukázku předmětů, které byly majetkem domácností svitavských obyvatel v průběhu minulých století. Historické hodiny, cínové cechovní poháry, modrotiskové a perníkářské formy, sklo, porcelán.

Expozice o holocaustu na pozadí života světově známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Výstava je doplněna projekcí dokumentů o osobnosti O. Schindlera a průvodcem expozicí v německé a anglické verzi.

1. 11. 2021  – 31. 1. 2022

Cesty za štěstím II.

Soubor fotografií z nově vydané knihy svitavské autorky Kristýny Tronečkové.

Muzeum esperanta / Ottendorferův dům (za čajovnou)

Jako jediné svého druhu v ČR muzeum představuje slovem i obrazem jazyk esperanto. Informuje o zajímavostech z historie i o možnostech současného využití znalosti jazyka, vystavuje knižní, fotografické, sběratelské a umělecké artefakty.
Komentované prohlídky po objednání: Liba Dvořáková 604 377 616 nebo městské muzeum 461 532 704.