VÝSTAVA DOBRODRUŽSTVÍ CYKLISTIKY 3. 6. AŽ 4. 9.

07.01. 2022

DOBRODRUŽSTVÍ CYKLISTIKY. ÉRA VYSOKÉHO KOLA V ČECHÁCH

Putovní výstava Dobrodružství cyklistiky zavede návštěvníky do éry vysokého kola a představí jeho vývoj od poloviny 60. let devatenáctého století až do počátku století dvacátého, kdy jej vystřídal dobovou terminologií tzv. bezpečník, tedy jízdní kolo v podobě, v jaké ho známe dnes. Výstava představí vysoká kola dovážená, ale také domácí produkci. Seznámí s počátky cyklistického sportu na území habsburské monarchie, vznikem prvních jednot a spolků velocipedistů, prodejci a výrobci vysokých kol, rozmanitostí technických principů i s první ženami na vysokém kole zvanými cyklistínky. Výstava obsahuje také svitavský koutek. Vysoká kola se v našem městě sice nikdy nevyráběly, ale mezi válkami se produkci jízdních kol věnovalo několik strojíren, z nichž nejznámější byla strojírna Karla Löschingera, zabývající se primárně konstrukcí šicích strojů. Na své si ve výstavě zcela jistě přijdou fanoušci cyklistiky, zájemci o historii, ale také všichni ostatní, kteří touží po poznání něčeho nového.

Výstavu zapůjčilo České muzeum stříbra.