Expozice má mnoho názvů - Historie praní a prací techniky či Babiččino velké prádlo. Lze o ní bez nadsázky říci, že je unikátní.
V prostorách muzea byla v roce 2000 instalována stálá historická expozice Babiččino velké prádlo. V chronologické řadě je zde vystaveno na 50 exemplářů prací techniky. Návštěvník bude seznámen s vývojem praní prádla - od prvních zmínek o praní prádla v starověkém Egyptě a Sumeru, přes vývoj praní ve středověku, po novověké zdokonalování prací techniky a technologie samotného praní. Začátek expozice je věnován nejstaršímu způsobu praní na řece a při potocích, s využitím dřevěných plácaček. Teprve vynález valchy umožnil dokonalejší výsledek samotného praní. Samotná historie výroby prací techniky začala koncem 17. století, ale jádro expozice představují sbírky z konce 19. a z průběhu 20. století.
Pohled do expozice nabízí svědectví o tom, jak vypadaly prádelny za časů našich babiček, jak vypadala kuchyň, jejíž součástí častokrát bývala i pračka a jak se vlastní pračky měnily v důsledku technického pokroku. Vystaveny jsou pračky dřevěné, tzv. kývačky (valchové), bubnové (kovové i dřevěné), s pracím křížem, kovové s pracím práčem, zvonové, vířivé (s vrtulkou), vibrační až po pračky automatické. Některé pračky mají i svá topeniště pro ohřev vody.
Součástí expozice jsou i valchy (dřevěné, plechové, skleněná, porcelánová, kamenné, z pálené hlíny, teraca, břidlice), dále prací zvony, zpěňovač a klikyhák, plácačky, válečkové ždímačky. A vůbec vše, co sloužilo ku praní – (vana, necky, štoudve, kýble, mýdla, prací prášky, kotel na ohřev vody) a nechybějí ani fotografie a dobové reklamy.
A aby nebyla expozice pouze mrtvým svědectvím o starých časech, je doplněna prádelnou U pejska a kočičky. Tam si mnozí z vás mohou vyzkoušet, že praní nebyla žádná legrace, ba právě naopak – dřina jaksepatří.