CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Výstavy v roce 2017

do  22. 1. 2017
VÁŠEŇ JMÉNEM POHLEDICE
Svitavští sběratelé a muzejní sbírky
Na výstavě uvidíte několik set pohlednic našeho města tak, jak šly dějiny. Poděkování patří sběratelům pohlednic Pavlu Špačkovi, Pavlu Dvořákovi, Josefu Vondráčkovi, Pavlu Grimovi a Mirce Samkové, kteří na výstavu nezištně poskytli své sbírky. Výstava je doplněna předměty svitavských měšťanů ze sbírek muzea.

Celý článek


20. 1. – 2. 4.
RETROGAMING
Počátky osobních počítačů u nás
Výstava zachycuje historii výpočetní techniky od jejich počátků po polovinu devadesátých let 20. století. Největší pozornost je však věnována počítačovým hrám a domácím počítačům a konzolím z 80. let – československým i zahraničním. Součástí výstavy je herna s historickými počítači, herním automatem i s moderními PC s emulátory.

Celý článek

5. 2. – 19. 3.
PŘEHLÍDKA 2017
Opět po roce se ve výstavních síních muzea sešlo na první výstavě roku na padesát výtvarníků majících vztah ke svitavskému okresu. Kromě nových autorů se  můžete těšit i na práce vašich oblíbených výtvarníků a čekat, čím vás překvapí letos.

Celý článek

24. 3. – 7. 5.
SMÍŘENÍ - POSELSTVÍ HVĚZDY DAVIDOVY
Obrazy a grafiky Václava Lamra zaměřené na judaistické dějiny Starého zákona a Novozákonní příběhy z evangelií. Ve Svitavách bude vystavovat také cyklus s názvem „Poselství hvězdy Davidovy“. Tyto obrazy ve struktuře šesticípé hvězdy vznikly jako vizuální vzkaz naší generaci, která zná tragédii Židovského národa za druhé světové války v Evropě pouze z doslechu a medií.

Celý článek

13. 5. – 4. 6.
37. NÁRODNÍ VÝSTAVA AMATÉRSKÉ FOTOGRAFIE
Národní výstava amatérské fotografie má již tradičně premiéru ve svitavském muzeu a poté putuje do dalších míst České a Slovenské republiky.

Celý článek

10. 6. –  24. 9.
KOUZELNÁ ZAHRADA PAVLA ČECHA
Výstava vás zavede do stínadelských uliček, tajemných zahrad, svých dětských let. Dílo malíře, ilustrátora a spisovatele Pavla Čecha si nachází čím dál více obdivovatelů i uznání odborníků.

Celý článek

10. 6. –  17. 9.
PEKELNĚ SE SOUSTŘEĎ
První velká výstava PEXESA v České republice. V druhé polovině šedesátých let uváděla Československá televize soutěžní hru Pekelně se soustřeď. Karetní hru na podobném principu následně (přibližně v roce 1965) vyprodukovalo nakladatelství Pressfoto, které ji v dalších letech vydávalo v mnoha tematických mutacích. Za tvůrce se považuje výtvarník Zdenek Princ. Aby nebylo nutné pořizovat licenci za původní název televizní soutěže, vznikl akronym PEXESO.

Celý článek

23. 9. –  13. 10
SVĚDKOVÉ LIDSKOSTI
Výstava představuje osudy deseti lidí, kteří se z křesťanského přesvědčení postavili proti nacismu a padli za oběť tomuto režimu. Jedním z nich byl i rodák z blízkého Hradce nad Svitavou, P. Engelmar Unzeitig.

Celý článek


6. 10. – 12. 11.
SEHNALOVÁ – SELINGER – SYČÁK
Abstraktní, místy až meditativní obrazy s geometrickými motivy od L. G. Sehnalové, „železňáky“ a barevné příběhy od Radise Selingera a konceptuální zamyšlení nad sedmi hříchy dnešní doby od H. A. Syčáka. Jejich skromnou ambicí je vyvolat v divákovi krásno, či provokovat k otázkám.  

Celý článek


12. 11. 2017 – 14. 1. 2018
VOJTĚCH KUBAŠTA – GENIÁLNÍ  ILUSTRÁTOR
Vojtěch Kubašta (1914–1992) byl významný český grafik, malíř a ilustrátor, jehož dílo ovlivnilo generace malých i velkých čtenářů.

Celý článek

3. 12. 2017 – 14. 1. 2018
TA-JEMNÁ MECHANIKA KAMILA ANDRESE
Výstava betlémáře a restaurátora mechanických betlémů z Třebechovic pod Orebem. Kamil Andres spravoval dlouhé roky Třebechovický betlém, oživuje betlémy po celé České republice.

NAD BETLÉMEM VYŠLA HVĚZDA
MECHANICKÁ UKÁZKA SVITAVSKÉHO BETLÉMA  

NAD BETLÉMEM VYŠLAHVĚZDA
Tradiční výstava regionálních betlémů.

KOUZLENÍ S LÁTKOU
Výstava svitavského spolku patchworku.

Celý článek

 

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021