CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

PEXESO aneb PEKelně SE SOustřeď!

9. 6. – 17. 9. 2017

Vůbec první velkou výstavu hry známou jako PEXESO připravuje na letošní letní sezónu svitavské muzeum ve spolupráci Spolkem sběratelů pexes České republiky.

Asi se nenajde u nás nikdo, kdo by tuto hru neznal nebo  nehrál. Víte, že tato karetní hra vznikla u nás v Československu?
Autorem myšlenky PEXESA je pan Zdeněk Princ. Tento dnes pětaosmdesátiletý pán pracoval jako mozaikář v katedrále sv. Víta na díle Maxe Švabinského. A právě zde, v těch stovkách barevných sklíček a kamínků, se začala rodit myšlenka s názvem „Obrázková mozaika“ - budoucí PEXESO. K její realizaci došlo v roce 1965, kdy tuto hru navrhl Zdeněk Princ pro nakladatelství PRESSFOTO. V této době probíhala na Libereckých výstavních trzích soutěž „Pekelně se soustřeď“, jejímž principem bylo odhalování dvojic podnikových značek. Hra byla nesmírně populární a právě začátky těchto tří slov daly dohromady zvláštní slovo a také název nové hry – PEXESO.

První bylo pexeso indiánské, vydané v roce 1965 v nákladu 10 000 kusů. Záhy mezi dětmi kolovalo pexeso dopravní a také pohádkové, tvořené nejpopulárnějšími postavičkami z Večerníčků. A dnes? Pexes je nepřeberné množství druhů: vedle oblíbených pohádkových
či s přírodními a dopravními motivy jsou to pexesa se stále novými náměty. Pexesem se prezentují různé organizace, firmy jimi propagují své výrobky, ale i zaměstnance. Před rokem 1989 pexesa vydával podnik ČTK-Pressfoto v edici společenské hry, dnes jsou jejich autory různé organizace, spolky, firmy, ale i jednotlivci.

Ve Svitavách připravujeme ve spolupráci s Klubem sběratelů pexes první velkou výstavu v České republice o historii i současnosti této populární hry. Na výstavě najdete několik set souborů kartiček s různými motivy, různých vydavatelů, různých velikostí a forem ze sbírky Jaromíry Hejlové z Vlkova a dalších sběratelů. A také několik herních stolů pro cvičení svého postřehu a hlavně kuriozity (pexesa „s hvězdičkou“ jen pro dospělé, pexesa perníková, zvuková, hmatová, na tabletech …). Tak se přijďte společně s námi pekelně soustředit.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020