CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Václav Lamr: SMÍŘENÍ

V rámci cyklu Hledání hvězdy Davidovy - svědkové lidskosti je v galerijních sálech tématická výstava, která pro leckoho může být překvapením.

Václav Lamr: SMÍŘENÍ
Výstava Václava Lamra se bude prolínat dubnovým projektem Hledání hvězdy Davidovy, který muzeum organizuje již od roku 2009. Zahájíme ji však společně s autorem již ve čtvrtek 23. března v 17 hodin a je koncipována právě pro Svitavy, pro připomenutí křesťanských hodnot na pozadí hrůz holocaustu.
 
Václav Lamr absolvoval v šedesátých letech minulého století uměleckoprůmyslovou školu v Brně, obor malířská technika a  malba. Vystavoval na samostatných i kolektivních výstavách nastupující generace a pořádal večery vlastní poezie a aforismů. Pracoval jako štukatér, divadelní výtvarník, terapeut a ošetřovatel. Tento umělecký vývoj přerušila okupace v roce 1968 a autor se orientoval na křesťanství, na připomínání odkazu křesťanské identity, poselství Bible. Tvoří obrazy a grafiky zaměřené na judaistické dějiny Starého zákona a na Novozákonní příběhy z evangelií. Vystavoval v v České republice i v zahraničí, jeho obrazy jsou součástí sbírek institucí mnoha zemí. Pracuje i na rozsáhlém grafickém ztvárnění biblických knih, ilustroval řadu knih romských a křesťanských autorů. V posledních letech se zúčastnil křesťansko-židovských konferencí smíření, což jej motivovalo k tvorbě cyklu obrazů „Poselství hvězdy Davidovy“.  Tento cyklus vystavuje v českých i zahraničních synagogách (např.Drážďany).

Ve Svitavách se na velké výstavě představí jak biblickými motivy, tak poselstvím hvězdy Davidovy. Tyto obrazy ve struktuře šesticípé hvězdy vznikly jako vizuální vzkazy naší generaci, která zná tragédii Židovského národa ve druhé světové válce v Evropě spíš z doslechu a medií. Jsou projektem k budování zničených mostů mezikulturní komunikace, jsou  připomenutím zaniklé židovské kultury v našich městech. Cyklus vystihuje jeden z klíčových a dnes velmi aktuálních pojmů židovského duchovního dědictví ve slovu „zékor“, což znamená pamatuj, předávej dál následným generacím. Právě touto výzvou chce autor na výstavě uctít památku jednoho ze Spravedlivých mezi národy, svitavského rodáka Oskara  Schindlera, který pomohl v temném období našich dějin zachránit mnoho lidských životů.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020