VÁNOČNÍ MUZEUM ÚSMĚVŮ, 28.11.2022 - 15.1.2023

12.01. 2022

Do světa snů, radosti a úsměvů můžete vstoupit na výstavě dvou žen – výtvarnice Emmy Srncové a její dcery, herečky a malířky Barbory Srncové. Jejich tvorba vyzařuje radostnou atmosféru i vtipný nadhled a je tou pravou výstavou, která vám vykouzlí úsměv na tváři a navodí vánoční atmosféru.

Emma Srncová je autorkou převážně olejových obrazů, na výstavě však budou k vidění také její litografické listy. „Je to stará technika, hodně pracná, pro mne víc než malování obrazů. Vlastně nahrazuje obrazy, které nechci moc prodávat. Navíc vzhledem k tomu, že tisknu velké množství autorských tisků, mohu, doufám, potěšit víc svých fanoušků, protože jsou cenově dostupné...“, vysvětluje výtvarnice, co ji k litografii přivedlo. Výstavu doplní také promítání dvou krátkých filmů. V animovaném snímku s názvem Každá Emma má lásku uvidíte nejenom oživlé olejové obrazy Emmy Srncové, ale také Barboru Srncovou jako herečku. Celý proces vzniku litografie vám pak představí dokument z návštěvy litografické dílny. Kromě litografií se můžete těšit na malovaný polštář s peřinou, modré olejomalby a kolekci plakátů Emmy Srncové, která ještě nikdy nebyla veřejně prezentována. Výstava nabídne unikátní pohled na uměleckou tvorbu ženy, která tento rok oslavila své 80. narozeniny, a její dcery Báry, kterou většina z nás zná jako nezapomenutelnou Rampepurdu v českém televizním seriálu Bylo nás pět (1994).

Slavnostní vernisáž se uskuteční první adventní neděli, tj. 27. listopadu v 15 hodin, za přítomnosti herečky Barbory Srncové. Dobrou zprávou je i to, že část obrazů bude formou reprodukce možné zakoupit na recepci muzea.