PROGRAM AKCÍ NA LISTOPAD 2021

LISTOPAD 2021

28. 11. / NE / městské muzeum
Nad betlémem vyšla hvězda
Otevření výstavy betlémů ze Svitavska, Poličska, Litomyšlska a zejména ze sbírky rodiny Sochorových, ve které nalezneme betlémy z nejrůznějších materiálů, betlémy historické i vyrobené v posledních letech, pohyblivé mechaniky i kuriozity typu betlému umístěného v televizoru ze 70. let či betlému ve skořápce vlašského ořechu.

28. 11. / NE / 17:00 / náměstí Míru
Odhalení svitavského betlému

Odhalení vyřezávaného betlému Františka Malého ze Sebranic s figurami v životní velikosti v rámci rozsvícení vánočního stromu.

30. 11. 2021 – 16. 1. 2022
Nad betlémem vyšla hvězda

Výstava betlémů ze Svitavska, Poličska, Litomyšlska a zejména ze sbírky rodiny Sochorových, která nabídne návštěvníkům historické betlémy i nejnovější práce Martina a Jakuba Sochorových, nositelů ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje. Část výstavy je také věnovaná dřevěným mechanismům, které si zájemci mohou rozpohybovat kličkou. Nejmenšími vystavenými betlémy budou soubory ve skořápce lískového i vlašského ořechu či v krabičce od sirek, naopak největším bude králický betlém pocházející z konce 19. století s desítkami figur a staveb.

Expozice je věnována vám všem, kteří chtějí být vtaženi do poutavého vyprávění příběhu našeho města. Máte možnost vidět ukázku předmětů, které byly majetkem domácností svitavských obyvatel v průběhu minulých století. Historické hodiny, cínové cechovní poháry, modrotiskové a perníkářské formy, sklo, porcelán.

Expozice o holocaustu na pozadí života světově známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Výstava je doplněna projekcí dokumentů o osobnosti O. Schindlera a průvodcem expozicí v německé a anglické verzi.

1. 11. 2021  – 9. 1. 2022
Cesty za štěstím II.
Soubor fotografií z nově vydané knihy svitavské autorky Kristýny Tronečkové.

Muzeum esperanta / Ottendorferův dům (za čajovnou)
Jako jediné svého druhu v ČR muzeum představuje slovem i obrazem jazyk esperanto. Informuje o zajímavostech z historie i o možnostech současného využití znalosti jazyka, vystavuje knižní, fotografické, sběratelské a umělecké artefakty.
Komentované prohlídky po objednání: Liba Dvořáková 604 377 616 nebo městské muzeum 461 532 704.