CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Dětský příměstský tábor - prázdninové řemeslné dílny


Dětský příměstský tábor v Městském muzeu a galerii ve Svitavách

Několik let jsme v Městském muzeu a galerii připravovali příměstský tábor pro děti se zájmem o historii, řemesla a výtvarnou tvorbu. Tábor probíhal každý den od 8 do 16 hodin a je vhodný pro děti od 7 do 11 let včetně.

Každý rok bylo jiné téma tábora, děti se tedy dozvídají a vytvářejí každý rok něco nového. Celý táborový týden byl propojen táborovou hrou. Během dne se střídají různé činnosti, aby si přišel na své opravdu každý. Na každém táboře děti čekala hravá historie, procházka vybranými svitavskými zákoutími, muzejní výstavy, řemesla našich předků, výtvarné tvoření i tématický výlet. Závěrečné odpoledne věnujeme přípravě výstavy výrobků a programu vernisáže určené pro rodiče a známé.

CO NÁS ČEKÁ LETOŠNÍ LÉTO:

Prázdninové tvůrčí řemeslné dílny 2021

Opět plánujeme připravit týden řemeslných workshopů a přírodovědných programů pro vaše děti.
Termíny budeme přípravovat během ledna - února 2021.

INSPIRACE Z MINULÝCH ROČNÍKŮ:

2011 "Trstenickou stezkou cestou necestou"

2012 "Po stopách slavných svitavanů"


2013 "Cesty k vrcholům"


2014 "Řemeslo má zlaté dno"


2015 "Letem létem"

2016 "V zajetí železné dráhy"

2017 "Tajuplný svět"


2019 "Vlakohrátky"

2020 - Týden řemeslných workshopů

Městské muzeum a galerie ve Svitavách počínaje prázdninami 2020 nahradilo příměstský tábor týdnem plným dětských řemeslných a výtvarných workshopů, které probíhaly pod vedením nejen zkušených, ale také přátelských a vlídných lektorů. V pondělí děti tvořily originální skleněné vitráže dle vlastní fantazie pod dohledem skláře Vladimíra Graciase. V úterý se děti proměnily v řezbáře a vyrobily si za pomoci Vojtěcha Hurycha vlastní dřevěné loutky tentokrát z ptačí říše. Ve středu přišla na řadu keramika, kde děti statečně zvládly boj s hlínou na hrnčířském kruhu a vyrobily talíře, mísy i vázičky. Zjistily také, že se dá do hlíny vyřezávat a zhotovily si pod vedením Věry Coufalové  i originální keramické svícny. Ve čtvrtek jsme podnikli s dětmi výlet do dílny Martina Horkého, kde si děti pod jeho odborným vedením vyzkoušely výrobu odlévaných šperků a dekorativních předmětů. Mohly si vyzkoušet znalost různých kovů i nejrůznější přístroje k jejich obrábění. Během pátku a soboty se spolu s Vladimírem Skalickým staly fotografy, přičemž vedle práce s digitálním fotoaparátem zažily také návrat klasické fotografie na kinofilm a kouzlo černé komory. Fotoworkshop jsme zakončili veselou vernisáží, kde si děti připravily a vyzdobily svůj koutek se svými fotografiemi i kulturní program pro rodiče. Týden byl velmi pestrý a věříme, že si z něho děti domů neodnesly jen krásné výrobky, ale i mnoho praktických znalostí a zkušeností.

Další aktivitou pro rodiny s dětmi je akce Otevřené řemeslné ateliery, kde se návštěvníkům snažíme přiblížit během několika vybraných dnů různá řemesla. Je možné se dívat, ptát se, nakoupit si, ale hlavně vyzkoušet si práci s daným nářadím a materiálem. Každý si může vytvořit i pěkný vlastní výrobek a odnést si jej domů.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021