CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Řezbářský memoriál Aloise Petruse 2012

ŘEZBÁŘI  POTŘETI NA SVITAVSKÉM STADIONĚ
Řezbářský memoriál Aloise Petruse   -   3. ročník
Svitavský stadion   26. 8. – 1. 9. 2012


Už potřetí se sjedou řezbáři z různých koutů České a Slovenské republiky do Svitav. Celý poslední týden v srpnu se budou před zraky kolemjdoucích ohánět pilou, sekyrkou a dlátem tak, aby po jejich odjezdu přibylo na svitavském stadionu devět nových soch.

Řezbářský memoriál je pojmenován po vynikajícím řezbáři Aloise Petrusovi, který ve Svitavách prožil posledních třiadvacet let svého života. Jeho práce z posledního období znají mnozí Svitavané. Ale málokdo, zvláště z mladší generace ví, že byl  také autorem nádherného, bohatě vyřezávaného nábytku, který jeho firma vyráběla na zakázku. Vyráběl také loutková divadla, která si objednávali zájemci z celého světa. Doba, kdy se přistěhoval do Svitav (v roce 1945), však nepřála ani reprezentativnímu nábytku, ani loutkám. V muzeu je však uložena část jeho pozůstalosti a snažíme se nadále rozšiřovat i sbírku jeho prací.

První ročník řezbářského setkání se konal v roce 2010, jeho téma bylo Pohyb a prvních devět soch tehdy shlíželo na slavnostní otevření stadionu za přítomnosti Dany Zátopkové a Ivana Haška. Druhý ročník v loňském roce byl věnován Ženám a myslím, že každý z vás si mezi těmi osmi výtvory našel svého favorita. Letos jsme vybrali téma Živel. A jsem opravdu zvědavá, co si pod ním jednotliví autoři představují, jak jej ztvární.
První zářijový den v podvečer předají autoři sochy starostovi města a na stadionu nám bude dělat radost celkem dvacet šest soch v nadživotní velikosti. To ale není vše! V průběhu řezbářského memoriálu jsme pro vás připravili kulturní program a tak věřím, že se opět sejdeme. Na stadioně či na náměstí.   Doprovodný program:

26. srpna   20 hodin  náměstí Míru
Koncert skupiny Monkey Business   
Zahájení 3. ročníku Řezbářského memoriálu Aloise Petruse

28. srpna     19 hodin   Svitavský stadion
Koncert kapely Piosenki na stadionu. Kapela hraje žánr, který si pojmenovala jako  jmenujeme folk-folklor. Využívá prvků české, staropražské, polské, ruské, bulharské, řecké i
indické hudební kuchyně

30. srpna   19 hodin   Svitavský stadion
Koncert kapely Růžoví panteři na stadionu. Známá svitavská kapela v typických růžových košilích hraje především  rokenroll a swing                        

31. srpna   19 hodin    náměstí Míru
Vernisáž nových obrazů v galerii Venkovka  
Koncert hudební skupiny Mňága a Žďorp
 
1. září    13 hodin  náměstí Míru    
Slavnost dechových hudeb a přehlídka mažoretek
1. září  17 hodin   Svitavský stadion
-   Vernisáž soch Řezbářského memoriálu A. Petruse
-   Zprovoznění Jazzové studny RudyhoLinky
-   Koncert jazzové kapely Radim Hanousek Quartet. Saxofony, el. piano, kontrabas, bicí.. V tomto kvartetovém seskupení zahrají muzikanti jazzové standardy s pořádnou dávkou energie.
 

Více informací:
Mgr. Blanka Čuhelová
ředitelka Městského muzea a galerie ve Svitavách
Máchova alej 1, 568 02 Svitavy
tel. 461 541 710, 777 579 859
e-mail: cuhelova@muzeum.svitavy.cz
www.muzeum.svitavy.cz

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020