CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Přehlídka 2006

21. 10. - 19. 11. 2006

Měsíc říjen je pro svitavské muzeum typický tím, že se tu schází více výtvarníků našeho regionu než v jiných měsících. Na poradenském dnu s lektorem akademickým malířem Bořivojem Borovským diskutují nad přinesenými výtvarnými díly a také společně vybírají práce na tradiční výstavu. Následuje výstava, na které se už více než třicet let setkávají autoři různých výtvarných žánrů a různého věku ze všech koutů našeho okresu. Výstava, která bývá každoročně jednou z nejúspěšnějších a nejnavštěvovanějších.

Výstavními síněmi svitavského muzea za těch třicet let prošlo určitě několik set výtvarníků. Mnozí z těch mladých v sobě objeví talent, na který pak navazují na odborných uměleckých školách, mnozí prchnou k jinému koníčku a jen několik málo autorů se ve výtvarném projevu ve volném čase vedle svého zaměstnání najde a vrací se k němu celý život. A právě ti se pravidelně schází nejen na poradenských dnech, ale i na vernisážích výstav ostatních autorů a je jim spolu viditelně dobře.

Při každé výstavě vzpomínáme společně na ty, kteří už mezi nás nikdy nepřijdou, ale milé vzpomínky nejen na jejich obrázky zůstávají. Také v letošním roce nás opustili dva z těch malířů, kteří k výstavám v našem muzeu neodmyslitelně patřili. Žádný obrázek Vysočiny ani zátiší již nenamaluje svitavský Alois Vašíček a ani milého, stále usměvavého Františka Čermáka z Březové nad Svitavou s jeho poetickými obrázky pastelových barev už v muzeu nepotkáme. Zůstane nám po nich vzpomínka a mnohým z nás také jejich obrazy. Jejich stopa.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021