CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Jiskření

RENATA GREINER - OBRAZY,
MILOSLAVA NIEVALDOVÁ, ROBERT KAUFMAN – SKLO


Vernisáž v sobotu 29. listopadu v 15 hodin, rozhovor s autory povede Jan Měšťan, na violoncella zahrají Gottfried Greiner a Petra Čadová

V prosinci budou mít návštěvníci městského muzea možnost navštívit dvě nové výstavy. Jednou z nich bude neobvyklá kombinace – grafika, obrazy a sklo. Na výstavě se představí především skvělá grafička a malířka Renata Greiner. Renata se narodila ve Dvoře Králové nad Labem, v roce 1968 však odešla do NSR, kde v Mohuči dokončila vysokou grafickou školu. Pracovala pro ZDF a různá filmová studia v oboru animace. Od roku 1979 se věnuje profesionálně malířství, ateliér má v Mnichově. V její tvorbě převládá surealismus a manýrismus, je pro ni příznačné propojení abstraktních prvků s realistickou kresbou. Do Svitav si pozvala dva jí blízké výtvarníky v oboru skla.

Miloslava Nievaldová dělí svou pozornost mezi malbu a sklářskou tvorbu. Je autorkou řady působivých plastik ze skla taveného ve formě, vitrají a objektů ve tvaru nádob foukaných ve sklářské huti. Skleněné nádoby pokrývá převážně geometrickými dekory inspirovanými přírodou. Realizace M. Nievaldové jsou součástí sbírek současného umění řady muzeí a galerií v ČR i zahraničí, mnohé dotvářejí architekturu veřejných i soukromých prostor.

Robert Kaufman vystudoval původně přírodovědeckou fakultu UK a pracoval v oboru životního prostředí. Ve výtvarném oboru z počátku experimentoval s betonem, posléze jej však nadchla práce se sklem. Používá zvláštní, specifickou techniku – do skla zatavuje ocelové a měděné drátky a síťky, probarvuje jej speciálními sklářskými barvami. Používá také
drobných akcentů z platiny, příp. zlata. Ve skle tak zůstává fascinující kouzelný svět bublinek, kovu a světla, plastiky získávají prostorový efekt, hloubku a brilantní lesk.

Po vernisáži, v 17,30 hodin bude následovat v sále Ottendorferova domu koncert manžela Renaty Greiner, prvního violoncellisty rozhlasového orchestru v Mnichově Gottfrieda Greinera a jeho kolegyně z České republiky Petry Čadové.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021