CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

PROGRAM AKCÍ – ŘÍJEN 2021

01.10. 2021

Kalendář akcí, worksdopů a výstav - říjen 2021

AKCE
8. 10. / Pá / 17:00 / městské muzeum
Art Island

Vernisáž výstavy tří polských umělců sdružených kolem Institutu umění Opolské univerzity – Wita Pichurského, Damiana Pietreka a Bartosze Posackého.

21. 10. / Čt / 17:00–18:30/ městské muzeum
Barevný svět Ondřeje Sekory

Přednáška Tomáše Prokůpka z Moravského zemského muzea o životě a díle autora Ferdy Mravence a brouka Pytlíka. Akce je zdarma.


WORKSHOPY
17. 10. / Ne / 8:00–16:00 / muzejní dílny
Keramický workshop – lustry

Vytvořte si vlastní originální lustr s keramičkou Mílou Vackovou z Dolní Čermné. Díky jednoduché technice prořezávání a provrtávání si vytvoříte ornamenty, které vám doma vykouzlí nádherné světelné efekty. Odpočinkový workshop s úžasnou keramičkou, obědem, kávou a v příjemném prostředí muzejních dílen.
Cena 1 000,- Kč, v ceně výrobní materiál, pracovní a ochranné pomůcky, pitný režim, oběd, lektor.
Kontakt: Lea Sehanlová, 777 964 927, leazmuzea@seznam.cz

23. 10. / So / 8:00–13:00 / muzejní dílny
Řezbářský workshop – dřevěné drobnosti

Workshop je určen dospělým i rodinám s dětmi od 15 let. Vyřezávat budete společně s řezbářem a betlémářem Františkem Malým.
Cena 400,- Kč pro dospělou osobu a 300,- Kč pro dítě, v ceně výrobní materiál, pracovní a pracovní pomůcky, lektor.
Kontakt: Jitka Olšánová, 734 809 565, lektor@muzeum.svitavy.cz

VÝSTAVY
14. 9. – 14. 11
Brouk Pytlík očima entomologa

Entomologická výstava ukazující, jak vypadá hmyzí předobraz postaviček ze světa Ferdy Mravence. Návštěvníci díky ní zjistí, jak je to doopravdy s Ferdou Mravencem, žravým Ťutínkem či střevlíkem Masorádem. Část výstavy se věnuje také Ondřeji Sekorovi, autorovi tohoto fenoménu dětské literatury. Nezapomínáme ani na různé interaktivní prvky. Takže si můžete prohlédnout živé i preparované mravence, zlatohlávky, roháče či střevlíky. V mikroskopech je k vidění dobře známý kůrovec, pravěký hmyz zalitý v jantaru a ještě mnohem víc.

9. 10. – 14. 11.
ArT Island

Výstava tří polských umělců sdružených kolem Institutu umění Opolské univerzity, která nabídne pohled na aktuální moderní výtvarnou scénu v Polsku a široké spektrum uměleckých technik. Opolský doktor umění Wit Pichurski je svitavské veřejnosti již znám, a to především díky Řezbářskému memoriálu Aloise Petruse. Ve svitavském muzeu tentokráte představí své malby, plastiky a instalace, které v sobě nesou aktuální témata. Tvorbu profesora Bartosze Posackého prezentuje cyklus grafik v digitálních a světelných boxech. Damian Pietrek, profesor na Akademii výtvarných umění v Katovicích, představí díla na pomezí kresby a malby.

8. 10. – 10. 10.
Houby Svitavska

Tradiční výstava živých hub, které se povedlo nasbírat v místních lesích. Opět nechybí ani pokusy pro děti a speciální výukové programy pro školy. Víkendová odpoledne navíc doplní mykologická poradna Josefa Zedníka. V době konání výstavy je muzeum otevřeno také během sobotního a nedělního dopoledne.


STÁLÉ EXPOZICE
Labyrint svitavských příběhů

Expozice je věnována vám všem, kteří chtějí být vtaženi do poutavého vyprávění příběhu našeho města. Máte možnost vidět ukázku předmětů, které byly majetkem domácností svitavských obyvatel v průběhu minulých století. Historické hodiny, cínové cechovní poháry, modrotiskové a perníkářské formy, sklo, porcelán.  

Z historie praní
Unikátní expozice praček a historie praní ve svitavském muzeu. Součástí expozice je prádelna, kde si můžete vyzkoušet, jak se pralo na valše, vymandlovat si prádlo na historickém mandlu a potěžkat, jak těžké bylo žehlení našich babiček.
 
Hledání hvězdy Davidovy
Oskar Schindler – Spravedlivý mezi národy

Expozice o holocaustu na pozadí života světově známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Výstava je doplněna projekcí dokumentů o osobnosti O. Schindlera a průvodcem expozicí v německé a anglické verzi.
 
Svitavské vily
Výstava vznikla jako součást projektu Slavné vily Pardubického kraje a najdete zde fotografie a texty o vilách, které si postavili naši předkové na přelomu 19. a 20. století, ale i současnou moderní architekturu bydlení ve městě.  

ŽIVÁ ZEĎ   
Venkovní galerie u Alberta
1. 9. –31. 10.

Ukázky z knihy Tomu byste nevěřili, co se děje ve škole, když…
Z projektu Dobro21, který připravili žáci Základní školy TGM pro dědečky a babičky se Seniorcentra ve Svitavách.


MUZEUM ESPERANTA    
Muzeum esperanta / Ottendorferův dům (za čajovnou)
Jako jediné svého druhu v ČR muzeum představuje slovem i obrazem jazyk esperanto. Informuje o zajímavostech z historie i o možnostech současného využití znalosti jazyka, vystavuje knižní, fotografické, sběratelské a umělecké artefakty.
Komentované prohlídky po objednání: Liba Dvořáková 604 377 616 nebo městské muzeum 461 532 704.Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021