PROGRAM AKCÍ – ŘÍJEN 2021

Kalendář akcí, worksdopů a výstav - říjen 2021

8. 10. / Pá / 17:00 / městské muzeum
Art Island

Vernisáž výstavy tří polských umělců sdružených kolem Institutu umění Opolské univerzity – Wita Pichurského, Damiana Pietreka a Bartosze Posackého.

21. 10. / Čt / 17:00–18:30/ městské muzeum
Barevný svět Ondřeje Sekory

Přednáška Tomáše Prokůpka z Moravského zemského muzea o životě a díle autora Ferdy Mravence a brouka Pytlíka. Akce je zdarma.

WORKSHOPY
17. 10. / Ne / 8:00–16:00 / muzejní dílny
Keramický workshop – lustry

Vytvořte si vlastní originální lustr s keramičkou Mílou Vackovou z Dolní Čermné. Díky jednoduché technice prořezávání a provrtávání si vytvoříte ornamenty, které vám doma vykouzlí nádherné světelné efekty. Odpočinkový workshop s úžasnou keramičkou, obědem, kávou a v příjemném prostředí muzejních dílen.
Cena 1 000,- Kč, v ceně výrobní materiál, pracovní a ochranné pomůcky, pitný režim, oběd, lektor.
Kontakt: Lea Sehanlová, 777 964 927, leazmuzea@seznam.cz

23. 10. / So / 8:00–13:00 / muzejní dílny
Řezbářský workshop – dřevěné drobnosti

Workshop je určen dospělým i rodinám s dětmi od 15 let. Vyřezávat budete společně s řezbářem a betlémářem Františkem Malým.
Cena 400,- Kč pro dospělou osobu a 300,- Kč pro dítě, v ceně výrobní materiál, pracovní a pracovní pomůcky, lektor.
Kontakt: Jitka Olšánová, 734 809 565, lektor@muzeum.svitavy.cz

14. 9. – 14. 11
Brouk Pytlík očima entomologa

Entomologická výstava ukazující, jak vypadá hmyzí předobraz postaviček ze světa Ferdy Mravence. Návštěvníci díky ní zjistí, jak je to doopravdy s Ferdou Mravencem, žravým Ťutínkem či střevlíkem Masorádem. Část výstavy se věnuje také Ondřeji Sekorovi, autorovi tohoto fenoménu dětské literatury. Nezapomínáme ani na různé interaktivní prvky. Takže si můžete prohlédnout živé i preparované mravence, zlatohlávky, roháče či střevlíky. V mikroskopech je k vidění dobře známý kůrovec, pravěký hmyz zalitý v jantaru a ještě mnohem víc.

9. 10. – 14. 11.
ArT Island

Výstava tří polských umělců sdružených kolem Institutu umění Opolské univerzity, která nabídne pohled na aktuální moderní výtvarnou scénu v Polsku a široké spektrum uměleckých technik. Opolský doktor umění Wit Pichurski je svitavské veřejnosti již znám, a to především díky Řezbářskému memoriálu Aloise Petruse. Ve svitavském muzeu tentokráte představí své malby, plastiky a instalace, které v sobě nesou aktuální témata. Tvorbu profesora Bartosze Posackého prezentuje cyklus grafik v digitálních a světelných boxech. Damian Pietrek, profesor na Akademii výtvarných umění v Katovicích, představí díla na pomezí kresby a malby.

8. 10. – 10. 10.
Houby Svitavska

Tradiční výstava živých hub, které se povedlo nasbírat v místních lesích. Opět nechybí ani pokusy pro děti a speciální výukové programy pro školy. Víkendová odpoledne navíc doplní mykologická poradna Josefa Zedníka. V době konání výstavy je muzeum otevřeno také během sobotního a nedělního dopoledne.

Expozice je věnována vám všem, kteří chtějí být vtaženi do poutavého vyprávění příběhu našeho města. Máte možnost vidět ukázku předmětů, které byly majetkem domácností svitavských obyvatel v průběhu minulých století. Historické hodiny, cínové cechovní poháry, modrotiskové a perníkářské formy, sklo, porcelán.

Expozice o holocaustu na pozadí života světově známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Výstava je doplněna projekcí dokumentů o osobnosti O. Schindlera a průvodcem expozicí v německé a anglické verzi.

1. 9. –31. 10.

Ukázky z knihy Tomu byste nevěřili, co se děje ve škole, když…
Z projektu Dobro21, který připravili žáci Základní školy TGM pro dědečky a babičky se Seniorcentra ve Svitavách.

Muzeum esperanta / Ottendorferův dům (za čajovnou)
Jako jediné svého druhu v ČR muzeum představuje slovem i obrazem jazyk esperanto. Informuje o zajímavostech z historie i o možnostech současného využití znalosti jazyka, vystavuje knižní, fotografické, sběratelské a umělecké artefakty.
Komentované prohlídky po objednání: Liba Dvořáková 604 377 616 nebo městské muzeum 461 532 704.