Výstava: PAVEL MATUŠKA: KAŽDODENNÍ POTĚŠENÍ

PAVEL MATUŠKA - KAŽDODENNÍ POTĚŠENÍ

2. 7. –  27. 9. 2020

Matuško, ty seš borec …
… je jeden ze zápisů v knize návštěv z výstavy malíře, kreslíře a humoristy Pavla Matušky. Autora, kterého jsme pozvali vystavovat ve Svitavách právě na letní měsíce. Ale netěšte se na prvoplánový humor a hurónský smích, ale spíše na niterné usmívání a přemýšlení nad světem i sebou samým. Výstavu zahájíme ve čtvrtek 2. Července v 17:00 hodin společně s autorem, s Miloněm Čepelkou, Jiřím Grygarem a vokálním sdružením SYxtet a pokračovat budeme na muzejní zahradě koncertem pod červeným bukem s nezařaditelnou kapelou Ponožky pana Semtamťuka.

Svůj kreslený humor autor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech, a brzy se zařadil mezi filozofující karikaturisty po bok Borna, Bartáka, Slívy, Jiránka, Renčína a dalších. Získal řadu ocenění na mezinárodních výtvarných soutěžích v Japonsku, Kanadě, Turecku i po Evropě. Je pokračovatelem tradice aristokratické školy humoru Wericha, Horníčka, Lasici či Cimrmanů a ví, že je dobré jen naznačovat a nechat příležitost dokončit pointu divákovi. Jeho humor zraje, stává se stručnou, ale přesnou glosou dějů i věcí kolem nás. Co by jinému dalo na povídku, on dá do jednoho plátna.

S přibývajícími léty přibylo v jeho tvorbě černého a drsného humoru a „závažných“ témat. Důvodem k tomu je podle jeho slov „… svět kolem nás, který spěje bůhví kam, záplava informací o karambolech a událostech, z kterých musí bolet hlava, a také řada mých osobních zážitků, poznání, zkušeností a pocitů, které se do mé práce, ať chci, nebo nechci, promítají…“.

A co o svém oblíbeném malíři Pavlu Matuškovi řekli dva z jeho přátel, kteří výstavu ve Svitavách zahájí? Cimrmanolog Miloň Čepelka: Humor je srozumitelná filozofie, mnoho lidí už to pochopilo, ale ještě víc jich to pochopit nechce. Pořád se mu snažím děkovat, že nás tohle všechno učí znovu a jinak vidět, znovu a jinak slyšet, že nás tlačí k zrcadlu. Astrofyzik Jiří Grygar: Pavel mne od té chvíle, kdy jsem zvěděl o jeho výtvarné existenci, neustále překvapuje skvělými pointami svých nádherných parodií, výtvarných kalambúrů a krátkých spojení. Docela by mne zajímalo, jak to dělá, že se nikdy neopakuje“

Co obraz, to příběh, povídka, někdy i román. Přijďte se přesvědčit.