CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Rudi Lorenz: Victoria ponorka

25. 3.–6. 5. 2018
Dětem od 0 do 100 let


Brněnský výtvarník, Rudi Lorenz nevystavuje své dílo ve Svitavách poprvé. Před třinácti lety jste se mohli s ním a jeho přítelem Jaromírem Šimkem setkat na jejich společné výstavě objektů, reliéfů a obrazů a fotografických koláží. Na letošní výstavě by se rád ohlédl za svou dosavadní tvorbou a tak vám průřez dílem tohoto výtvarníka s chlapeckouduší .

Rudi Lorenz pracuje především s přírodními materiály – dřevem, kůží, kameny, ale také s kovem, porcelánem a z prachobyčejných předmětů denní potřeby vytváří reliéfy, plastiky, skládanky, pro něž je charakteristický humor a poezie. Jeho díla jsou pak pojmenována způsobem, který nese pointu jejich výtvarné formy. Člověk se při spatření Lorenzových výtvorů musí usmívat, ba smát, odzbrojen nápaditostí, s níž autor dává starým věcem nový význam. Zároveň při tom ukazuje i jejich další rozměr – krásu starých věcí, kterou jsme si až do chvíle Lorenzova tvůrčího zásahu neuvědomovali. Na retrospektivní výstavě ve Svitavách ale nebudou chybět ani jeho kresby, které vznikly před třiceti až čtyřiceti lety i fotokoláže vytvořené před patnácti lety společně se svitavským fotografem.
 
Do katalogu k jedné z Rudiho výstav kdysi spisovatel Miroslav Skála krom jiného napsal:
... „Kdybych byl malým chlapcem, přál bych si aby Rudi Lorenz byl mým strýčkem … Protože, když má člověk deset let, chce objevovat neznámé země, plavit se po moři i pod mořem a všude tam by mě můj strýček doprovodil svými obrázky, jimž dává tajuplná jména plná dobrodružství, například: Zapomenutý námořníkův sen, Moře tří lahví vína, Chytání zralých ryb … Kus chlapectví si dokáže málokdo uchovat až do věku dospělého, ač by si to velmi přál. Rudi Lorenzovi se to zřejmě podařilo a může jím obdarovávat i ostatní … Prohlídku jeho obrázků, miniatur a sošek bych naordinoval každému jako lék proti kornatění duše“…
Slova Miroslava Skály platí o autorovi nové výstavy v našem muzeu dodnes.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020