CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Alchymie kávy


Výstavu zahájí majitelka Muzea kávy Alchymista v Praze Kateřina Ebelová


Výstava o historii a současnosti fenoménu kávy, o cestě kávy z plantáží na náš stůl je poklonou tradici kávové kultury od jejích počátků přes cestu staletími kolem světa až do současnosti. Je koncipována pro děti i dospělé.

Jaká je historie tohoto oblíbeného nápoje? A odkud pochází? Jak se káva správně praží, mele a připravuje? Jak má chutnat dobrá káva? Co pije typický Čech? Odpověď na tyto a mnohé další otázky najdete právě na této letní výstavě.
Výstava dokumentuje bohatou historii kávy, její pěstování, zpracování, přípravu, uskladnění a servírování. Další část je věnována kávovinovým náhražkám (cikorka, obilná káva, melta, ovocná, fíková), mezi kuriozity patří také exkluzivní cibetková káva. Vystaveny jsou různé typy historických pražiček, zásobníků na kávu, mlýnků a strojů na přípravu kávy. Sbírka dóz na kávu a dalších kořenek dokumentuje estetickou rozmanitost jejich tvarů, dekoru i písma. Součástí výstavy jsou grafické materiály (účty, sáčky, účtenky, pohádky, vystřihovánky, betlémy a další artefakty spojené s propagací jednotlivých firem).
Na výstavě se seznámíte také s rodokmenem (stromem) kávy a koláčem jejích chutí. Dozvíte se, jak si udělat dobrou kávu v domácím prostředí a mnoho dalších zajímavých informací. I na této výstavě je připravena interaktivní část s úkoly pro děti.

Proč výstava o kávě?

No přece každý všední den, všechny sváteční události jsou bez kávy nemyslitelné. Káva je nejznámější a nejrozšířenější nápoj světa, který s oblibou konzumuje 90% světové dospělé populace. Pití kávy je potřebou a rituálem zároveň. Je výjimečným a jedinečným aktem, příležitostí k setkávání, vůní ranního probuzení či odpolední siesty. Káva dokáže prolomit kulturní a jazykové bariéry svým aroma, kdekoli vytváří jedinečnou atmosféru.Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020