AKCE V ČERVENCI A SRPNU

16.06. 2021

Plán muzejních akcí na turistickou sezónu
červenec a srpen 2021

Červenec - July 2021

21. 7. / St / 15:00–19:00 / muzejní dílny, zahrada
Otevřené ateliéry – fotografie

Kyanotypie, tvorba fotogramů v černé komoře, makrofotografie, fotografický portrét, experimenty s klasickými i digitálními fotografiemi, venkovní model camery obscury, prezentace repliky amatérského fotografického přístroje Přemysla Koblice, poradenský koutek. Vstupné zdarma.

22. 7. / Čt / 15:00–19:00 / muzejní dílny, zahrada
Otevřené ateliéry – kov a drát
Práce na kovadlině, odlévání kovů, smaltování šperků, drátování. Vstupné zdarma.

22. 7. / Čt / 19:00 / muzejní zahrada
Paraplet

Koncert známé svitavské kapely.

Srpen - August 2021

11. 8. / St / 15:00–19:00 / muzejní dílny, zahrada
Otevřené ateliéry – sklo a keramika
Výroba vitráží, pískování skla, výroba šperků, práce na hrnčířském kruhu, modelování z hlíny, výroba glazované keramiky. Vstupné zdarma.

12. 8. / Čt / 15:00–19:00 / muzejní dílny, zahrada
Otevřené ateliéry – dřevo, textil, papír
Výroba dřevěných hraček, práce se soustruhem a dlátem, pletení z pedigu a papíru, paličkování, plstění, výroba textilních šperků. Vstupné zdarma.

WORKSHOPY

13.– 14. 8. / Pá–So / 8:00–16:00 / muzejní dílny
Dvoudenní fotografický workshop pro děti
Vladimír Skalický seznámí děti s vývojem fotografie, naučí fotografovat na film i vyvolávat černobílé fotografie v temné komoře. Děti si také vyzkouší práci s digitální fotografií za pomoci vlastních fotoaparátů a mobilních telefonů. Naučí se, jakým způsobem zachytit pohyb, zátiší, portrét, krajinu.
800,- Kč / osoba, v ceně pitný režim, oběd, výrobní materiál, pracovní a ochranné pracovní pomůcky, lektoři.
Kontakt: Jitka Olšánová, 734 809 565, lektor@muzeum.svitavy.cz

Týden dětských řemeslných workshopů
500,- Kč / osoba / den, v ceně pitný režim, oběd, výrobní materiál, pracovní a ochranné pracovní pomůcky, lektoři.
Kontakt: Jitka Olšánová, 734 809 565,lektor@muzeum.svitavy.cz

2 . 8. / Po / 8:00–16:00 / muzejní dílny
Sklářský workshop
Tvorba originálních skleněných vitráží dle vlastní fantazie pod vedením skláře Vladimíra Graciase.

3. 8. / Út / 8:00–16:00 / muzejní dílny
Keramický workshop
Práce s hlínou na hrnčířském kruhu pod vedením keramičky Věry Coufalové.

4. 8. / St / 8:00–16:00 / muzejní dílny a okolí Svitav
Výroba ptačí budky a přírodovědná procházka
Milovník dřeva a dřevoobráběcích strojů a nástrojů František Moravec s dětmi sestaví ptačí budky. Ornitolog Jakub Vrána odpoledne děti naučí, jak budku správně použít, ukáže dětem, jak se kroužkují ptáci i mnoho dalších zajímavostí z ptačí říše.

5. 8. / Čt / 8:00–16:00 / muzejní dílny
Poznej přírodu Svitavska a okolí Svitav
Tento den je určen pro milovníky přírody. Děti čeká dobrodružná výprava za živou i neživou přírodou v okolí Svitav, setkání s odborníky na přírodu a spousta přírodovědných úkolů a her.

6. 8. / Pá / 8:00–16:00 / muzejní dílny
Pískování skla
Děti se naučí, jak si mohou ozdobit skleněné předměty. Vyrobí hezké skleněné dárečky, které se určitě budou hodit.

4. 6. – 26. 9.
Cesta kolem světa
Výstava  s
větově uznávaného ilustrátora, spisovatele, redaktora Svobodné Evropy a cestovatele Miroslava Šaška (1916–1980), s nímž navštívíme několik evropských i zámořských měst a států. Výstava je koncipována jako velká hravá výstava pro malé i velké návštěvníky. Tvoří ji nejen úžasné ilustrace a malby Miroslava Šaška především ze slavné řady alb o městech a zemích nazvané THIS IS (To je…), ale i informační a hrací prvky, které vtipnou a zábavnou formou přibližují daná města a země.

4. 6. – 5. 9.
Československý filmový plakát 1931–1948

Výstava představí ucelený výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy a návštěvníka seznámí s unikátní plakátovou formou tzv. nudle, jež se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku třicátých let 20. století. Kvůli svému grafickému ztvárnění nebyly tyto dobové filmové plakáty nikdy plnohodnotně přijaty odbornou veřejností, takže jejich kouzlo a naivitu v nich nalézáme teprve nyní.

Expozice je věnována vám všem, kteří chtějí být vtaženi do poutavého vyprávění příběhu našeho města. Máte možnost vidět ukázku předmětů, které byly majetkem domácností svitavských obyvatel v průběhu minulých století. Historické hodiny, cínové cechovní poháry, modrotiskové a perníkářské formy, sklo, porcelán.

Expozice o holocaustu na pozadí života světově známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Výstava je doplněna projekcí dokumentů o osobnosti O. Schindlera a průvodcem expozicí v německé a anglické verzi.

1. 6. –31. 8.
Pozvánka na letní akce a výstavy v městském muzeu – Cesta kolem světa a Československý filmový plakát.

Muzeum esperanta / Ottendorferův dům (za čajovnou)
Jako jediné svého druhu v ČR muzeum představuje slovem i obrazem jazyk esperanto. Informuje o zajímavostech z historie i o možnostech současného využití znalosti jazyka, vystavuje knižní, fotografické, sběratelské a umělecké artefakty.
Komentované prohlídky po objednání: Liba Dvořáková 604 377 616 nebo městské muzeum 461 532 704.