ČSL. FILMOVÝ PLAKÁT 1931-1948

28.05. 2021

Československý filmový plakát 1931–1948

4. června – 5. září 2021

Výstava představí ucelený výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy a návštěvníka seznámí s unikátní plakátovou formou tzv. nudle, jež se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku třicátých let 20. století. Tyto plakáty, které byly vylepované především na veřejných prostranstvích, jsou snadno rozpoznatelné. Charakteristickou je pro ně skladba více obrazů či postav doplněná velkými plochami výrazných barev. Kvůli svému grafickému ztvárnění nebyly tyto dobové filmové plakáty nikdy plnohodnotně přijaty odbornou veřejností, takže jejich kouzlo a naivitu v nich nalézáme teprve nyní. Časové vymezení výstavy tvoří léta 1931–1948, tj. počátek zvukové filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.