Od 12. 5. znovuotevřeno: JITKA ŠTENCLOVÁ - METAMORFÓZY

06.05. 2020

JITKA ŠTENCLOVÁ - METAMORFÓZY

Díky velkoplošným obrazům akademické malířky Jitky Štenclové září výstavní síně svitavského muzea všemi barvami a neuvěřitelně silnou pozitivní energií. Obrazy Jitky Štenclové působí neuvěřitelným propojením barev a tvarů. Na první pohled vzbuzují velmi příjemné pocity, vtáhnou člověka do svého nitra. Nejde ale jen o barevnost a struktury, ale najdete v nich autorčiny (i své) vnitřní pocity, zážitky a vzpomínky.

Její přítel, výtvarný kritik, historik umění a v současné době kurátor galerie GASK v Kutné Hoře o Jitce v loňském katalogu k výstavě v Domě umění Opava krom jiného napsal: … U autorky je příznačná stále se obnovující souhra mezi prazákladními principy světla, barvy a tvaru. Její obrazy na nás působí jako v vitráže chrámu, skrze které proudí světlo z vyššího plánu vědomí. Tento prosvětlený stav je půdou hlubinné kontemplace ve smyslu výroku Voltairea: „Rozjímání je rozpouštění myšlenek ve věčném povědomí nebo čisté vědomí bez zpředmětnění, vědění bez myšlení, splynutí konečnosti do nekonečna.“. Pokud si uvědomujeme, že v autorčině výtvarném projevu je světlo a barva jedno a totéž, pak se blížíme k zásadnímu poznání, že se její kompozice neurčují hmotnými prvky tolik jako energií samotnou…

Jitka Štenclová vystavovala na mnoha místech naší republiky i v zahraničí (Německo, Rakousko, Velká Británie, Švédsko…), její obrazy se nacházejí ve sbírkách českých i zahraničních institucí, např. Národní galerie a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Musées Royaux d´Art et d´Histroie v Bruselu, Powerhouse Museum v Sydney a dalších. Pokud chcete prožít opravdu příjemné chvíle s uměním, nenechte si tuto výstavu rozhodně ujít.