PROGRAM NA LISTOPAD 2019

06.11. 2019

PROGRAM AKCÍ MUZEA NA LISTOPAD 2019

7.11., 17:00/ Městské muzeum a galerie ve Svitavách
 Evoluce - největší show pod sluncem

Přednáška Jana Kollára (PřF Univerzity Palackého v Olomouci), během níž se dozvíte, jak z jediné buňky vzniknul za 4 miliardy let veškerý život kolem nás.

9. 11.,  9:00/ před budovou gymnázia
Po Svitavsku za ptáky našich krmítek

Těšit se můžete na kroužkování, pozorování ptactva a stavbu vlastních krmítek. Pro děti bude připravena také soutěž o zajímavé ceny. Tuto akci společně pořádá ZO ČSOP Rybák Svitavy a Městské muzeum a galerie ve Svitavách.

Po 11. 11.    16:00   ulice 5. května
Projekt Hledání hvězdy Davidovy
KAMENY ZMIZELÝCH

Pietní položení Kamenů zmizelých před domem na ulici 5. května č.795/18 manželům Sigmundu (+1942) a Marii (+1943) Goldsteinovým, zavražděným v Osvětimi. Položení Kamenů zmizelých proběhne za účasti zástupce Židovské obce v Brně a hebrejských písní v podání Pěveckého sboru Základní umělecké školy ve Svitavách pod vedením Dany Pražákové.
Čt/21.11/18:30 / Ottendorferův dům – Muzeum esperanta
Jižní Korea a Japonsko
195. cestovatelský večer Asociace Brontosaura
Vyprávění Jakuba Vrány a Pavlíny Gregorové o letošní cestě na "Ostrov svobody". Vyprávění doplněné fotografiemi přírody a ze života lidí.
"Nejen na vlajce mají Japonci Slunce ...", uvádí: Jirka Esperanto

4. října -17. listopadu
Krajina pětkrát jiná

Výstava známých krajinářů Českomoravské vysočiny Rudolfa Polláka, Jana Odvárky, Pavla Kabeláče, Pavla Špačka a Ivan Baboráka

8. října – 30. listopadu
Zrození svitavského betléma

Postupná rekonstrukce a stavba Velkého svitavského mechanického betléma před očima veřejnosti.

WORKSHOPY

9.11/So/8:00- 16:00/ muzejní dílny
Pletení z pedigu

Pod vedením výtvarnice Věy Grosmanové se naučíte pracovat s pedigem, vytvoříte si předměty, vánoční dárky dle vlastní fantazie (vánoční ozdoby, tužkovníky apod. V ceně je oběd i pitný režim. Cena je 600,- Kč /osoba.

16.11/So/8:00- 13:00/ muzejní dílny
Anděl do betléma

Pod vedením Petra Steffana vyřežeme další z figurek do domácího betléma, tentokrát anděla. Program vhodný pro všechny generace, v ceně oběd a pitný režim
Cena workshopu je 600,- Kč /osoba, děti do 15 let 400,- Kč (pouze s dospělou osobou).

23.11/So/8:00- 16:00/ muzejní dílny
Vánoční vitráže

Na workshopu (od 15 et) se naučíte společně s Vladimírem Graciasem pracovat se sklem, vyrobíte se skleněné vitráže k výzdobě vánoční domácnosti.  V ceně je oběd i pitný režim. Cena 600 Kč.

V ceně všech workshopů je mzda odborných lektorů, materiál, zapůjčení pracovních a ochranných pomůcek.
Kontakt: Jitka Olšánová, tel 461 532 704, nebo e-mail: lektor@muzeum.svitavy.cz.

Příběh svitavského betléma
Expozice je věnována vám všem, kteří chtějí být vtaženi do poutavého vyprávění příběhu našeho města. V centru expozice je vystavena část svitavského betléma, který v současné době prochází rukama restaurátorů a již zrestaurovaná mechanická ukázka.

Expozice o holocaustu na pozadí života světově známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Výstava je doplněna projekcí dokumentů o osobnosti O. Schindlera a průvodcem expozicí v německé a anglické verzi.

Myšlenky slavných k 17. listopadu
Hugo Adam Syčák se rozhodl přispět k atmosféře 30. výročí sametové revoluce a prostřednictvím životních příběhů inspirativních lidí a jejich výroků vytvořil  vizuální koncept výstavy, která bude k vidění od 21. srpna.

Muzeum esperanta / Ottendorferův dům (za čajovnou)
Jako jediné svého druhu v ČR muzeum představuje slovem i obrazem jazyk esperanto. Informuje o zajímavostech z historie i o možnostech současného využití znalosti jazyka, vystavuje knižní, fotografické, sběratelské a umělecké artefakty.
Současná výstava: „10 let muzea a 100 let republiky“. Vstupenky v ceně 10,- jsou k dostání v pokladně MMG (Út-Pá 9-12,13-16h) a v čajovně Krásná chvíle (Út-Ne 15-21h). Komentované prohlídky po předchozí dohodě na tel. 604 377 616.