Petra Totušková: VYŠÍVANÉ KUCHYŇKY

Ještě i v dnešní době můžete v některých chalupách zažít návrat o 100 let zpět do seknic, kde se v zimě topilo a vařilo v peci, kolem pece a na policích byly vyrovnány kameninové hrnce, na stěnách visely poklice, naběračky, formy na pečivo, malované talíře, svaté obrázky a také vyšívané kuchařky. A právě ty uhranuly Petře Totuškové ze Svitav natolik, že se dnes jejich tvorbou zabývá se svém volním čase.
Petru vždy přitahoval venkov. Útočištěm a inspirací se pro ni o prázdninách vždy stával statek její babičky, která kromě těžké práce na statku trávila volný čas vyšíváním nástěnek, polštářů i povlečení.  Babiččiny výrobky se Petře vždy líbily, ale nikdy si nemyslela, že i ona tomuto koníčku propadne. V roce 2002 zůstala sama s dcerou, a tehdy se vyšívání stalo jejím koníčkem. Zpočátku využívala jako předlohu dětské omalovánky, které nalepila na sklo a překreslila na plátno, později nakupovala malé předtisky. Dnes vlastní sbírku 170 nástěnek. A právě reprezentační výběr z nich tvoří výstavu ve svitavském muzeu.
Výstava je charitativní a můžete na ní přispět na činnost Záchranné stanice volně žijících zvířat Zelené Vendolí.