CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Miminka do dlaně

Dne 25. 8. 2010 v 17:00 bude slavnostně zahájena výstava „Miminka do dlaně“ vernisáží v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Ta již druhým rokem putuje po České republice. K vidění bude do 28. 9. 2010.

"Projektem Miminka do dlaně se snažíme přiblížit veřejnosti netradiční formou situaci, kdy se v rodině předčasně narodí dítě. Výstava má napomoci lidem si uvědomit, čím nedonošené děti a jejich rodiče prochází, a jak jim může jejich okolí a společnost pomoci," uvedla předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko Lenka Novotná.

Výstava je určena i pro nastávající rodiče, kteří se obávají předčasného porodu. Mohou na ní získat informace a představu, co je s předčasně narozeným dítětem čeká a co to přinese do života rodiny. "Problematiku nedonošených dětí chceme zviditelnit i proto, že se jedná o bezkonkurenčně největší dětskou pacientskou skupinu v Evropě i u nás. Zatímco incidence onkologicky nemocných dětí je podle evropské statistiky 1:25 000, nedonošených je 250 až 500 na 25.000 dětí," upozornila Lenka Novotná.

V Česku se každoročně narodí kolem sedmi procent dětí předčasně, tj. je před 37. ukončeným týdnem těhotenství. V celkovém počtu to činí asi 8000 dětí. Dětí s hmotnosti pod 1500 gramů se narodí asi 1,2 procenta, tedy zhruba 1400. Celoevropsky se však tato čísla stále zvyšují, takže i u nás máme šanci že se časem dostaneme na evropský průměr 10% předčasně narozených dětí.

"Tato miminka, která se vejdou do dlaně, stráví dlouhou dobu v nemocnici. Bývá to obvykle tři měsíce i déle. Jejich maminky odcházejí domů s prázdnou náručí a oba rodiče projdou během hospitalizace dítěte složitým obdobím spojeným se stresem a obavami, ale i nadějí v dobrý konec," dodala L.Novotná.

Výstava Miminka do dlaně

Výstava fotografií „Miminka do dlaně“ zachycuje příběhy předčasně narozených miminek a vypráví příběhy, které prožily a napsaly samy maminky.
Fotograf Zdeněk Málek zaznamenal čtyři příběhy předčasně narozených dětí, Jakoubka, Floriánka, Adámka a Amálky. Jejich osudy jsou rámovány fotografiemi v inkubátoru a příběhy psanými rodiči. Fotografie byly pořízeny v roce 2008 a 2009.

Zdeněk Málek
Narozen 9. listopadu 1961 v Novém Městě na Moravě.
Fotograf, ředitel Regionálního muzea ve Žďáru nad Sázavou. Věnuje se produktové, výtvarné a reportážní fotografii. Samostatné výstavy od roku 1990, převážně reportáže z autorových cest po Asii / např. Lidé od Žluté řeky, Borneo-perla tropické Asie / atd.. Zachycuje rovněž drsný půvab Vysočiny – např. publikace Přírodou Žďárska, r. v. 2000. Fotografie dětí různých národností se datují od roku 2003.

Fotograf Doc. Mgr. Jindřich Štreit zachytil všední den na Gynekologicko-porodnické klinice VFN a 1. LF UK v Praze v Apolinářské ulici, při tzv. „klokánkování“, přikládání nahého miminka rodičům na hrudník, kůží na kůži. Fotografie vznikly v roce 2009. Z roku 2000 pocházejí fotografie, které doprovázejí knihu Otázky od MUDr. Lumíra Kantora. Citacím z knihy je věnována jedna část výstavy.

Doc. Mgr. Jindřich Štreit
Narozen 5. září 1946 ve Vsetíně. Fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života. Od roku 1967 realizoval přes 600 samostatných výstav v řadě zemí Evropy i v zámoří. Od roku 1964 se zúčastnil přes 300 výstav na čtyřech kontinentech světa a byl účastníkem mnoha mezinárodních dílen a sympozií. Od 70. let minulého století se intenzivně věnuje také realizaci výstav jiných umělců, po roce 1989 rovněž v mezinárodním měřítku. Vyhlášenou formou neoficiální kultury se staly v osmdesátých letech jeho vernisáže českých a slovenských umělců na Sovinci, ve kterých se svou ženou pokračovali až do roku 1997. Věhlasné se staly v osmdesátých letech. Od roku 1990 část své práce soustavně věnuje podpoře humanitární a charitativní činnosti. Za svoje fotografie získal řadu domácích i mezinárodních ocenění.

Nezisková organizace Nedoklubko
založená v roce 2002, nabízí podporu rodičům předčasně narozených dětí. Snaží se jim zajistit přístup ke kvalitním informacím pomocí webu (www.nedoklubko.cz), vydává brožury a organizuje setkávání s odborníky a setkávání rodičů navzájem.
Rovněž se snaží pracovat na poli osvěty mezi odborníky formou přednášek a workshopu zaměřených na problematiku nedonošenosti, především psychických následků předčasného porodu na rodiče. Dlouhodobým cílem na tomto poli je dosáhnout přítomnosti psychologa na neonatologické jednotce intenzivní péče, který bude poskytovat rodičům krizovou intervenci po předčasném porodu.
Třetím polem působnosti sdružení je osvěta mezi veřejností, vzhledem k tomu že kolem této problematiky je rozšířeno stále ještě velké množství mýtů.

Bc. Lucie Přikrylová DiS., dětská sestra, porodní asistentka a spolupořadatelka výstavy
www.nedonosenci.blogspot.com


Termíny a místa výstavy Miminka do dlaně:
Svitavy 26.8. – 28. 9. 2010
Vyškov- termíny po upřesnění
Termíny a místa vernisáže Miminka do dlaně:
Svitavy 25.8. 2010 v 17:00 hod.
Miminka do dlaně kontaktní osoby:

Lucie Přikrylová, Nedoklubko: lprikrylova@email.cz
Lenka Novotná, Nedoklubko: novotna@nedoklubko.cz , 608.560.570

Sponzoři a partneři:
• CZECHDESIGN.CZ je odborným partnerem projektu soutěže
• Studio LR a Liběna Rochová je odborným garantem soutěže
• Nakladatelství Portál je mediálním partnerem projektu soutěže
• Plastia je generálním partnerem
• Abbott je generálním partnerem výstavy
• Adobe, Slovart a Redken jsou partnery projektu soutěže
Výstava „Miminka do dlaně“
• Vystavené fotografie: Doc. Mgr. Jindřich Štreit a Zdeněk Málek
• Koncepce: Nedoklubko, o. s.
• Odborná spolupráce: MgA. Veronika Loušová, CZECHDESIGN.CZ
• Grafika: Aneta Jiroutková

Odkaz pro novináře ke stažení obrázků a dalších informací:
https://cid-8fdb9451496c43a7.skydrive.live.com/browse.aspx/Nedoklubko-obrazky

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2024