28. národní přehlídka amatérské fotografie

28. NÁRODNÍ VÝSTAVA AMATÉRSKÉ FOTOGRAFIE
17. května – 8. června

Národní výstava fotografií má již po dvanácté premiéru ve svitavském muzeu. V sobotu 17. května se opět do Svitav sjedou fotografové z celé republiky, aby vyslechli verdikt odborné poroty, jejímž předsedou byl tak, jako v minulých letech skvělý fotograf a pedagog prof. Miroslav Vojtěchovský. Porota to neměla ani letos jednoduché – přeci jen – hodnocení v kategorii fotografie bývá stejně složité a ovlivněné subjektivním vnímáním, jako třeba krasobruslení. Věřím však, že až navštívíte výstavu, ztotožníte se alespoň částečně s výběrem odborníků. A když ne, nevadí. Můžete se pasovat do role porotců a vystaveným fotografiím si udělit svá vlastní ocenění. Zkoušeli jste to někdy? Já ano a často bych udělila ocenění snímkům, které oceněny nebyli. Ale tak už to chodí.

A tak mi dovolte trochu statistiky: Celkem bylo do soutěže zasláno 1106 snímků od 138 autorů a 10 kolektivů. Z toho 8 autorů bylo mladších 20 let a 39 autorů zvolilo experimentální fotografii. Protože oficiální vyhlášení výsledků proběhne až v půli května, výsledky soutěže se ode mne zatím nedozvíte. Ale snad mohu prozradit, že mezi oceněnými jsou Pavel Juřík ze Svitav a Daniel Hlaváč z Dětřichova. Blahopřejeme!

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen těm nejlepším se uskuteční 17. května od 11 hodin v Ottendorferově domě. Jeho součástí bude také předání Ceny Ministerstva kultury ČR za celoživotní přínos a rozvoj amatérské fotografie Františku Dostálovi z Prahy. Všem zúčastněným zahraje Docela malé divadlo Střediska kulturních služeb pod vedením Radky Obloukové a nově vzniklá svitavská hudební skupina Veselý výlet. A poté (cca v pravé poledne) se všichni přemístí do výstavních síních muzea na rozborový seminář a pohovor s porotou přímo mezi vystavenými fotografiemi.

Výstava je jako vždy putovní, takže až si odbude premiéru ve Svitavách, bude její cesta pokračovat do Prahy, Hradce Králové, Poličky, Pardubic a poté do zahraničí – Slovensko, v jednání je Maďarsko a Rakousko. Tak si ji ve Svitavách nenechte ujít.

28. národní soutěž a výstava amatérské fotografie
Svitavy 2008

Do soutěže bylo zasláno 1106 snímků od 138 autorů a 10 kolektivů

V kategorii A1 bylo hodnoceno 820 snímků od 117 autorů