CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Zmizelí sousedé a Svitavy

Vydejte se po stopách zmizelých židovských obyvatel Svitav v městském muzeu

Seznam šedesáti čtyř židovských obyvatel Svitav, kteří nepřežili holocaust, zveřejní v Městském muzeu a galerii ve Svitavách u příležitosti zahájení putovní výstavy Zmizelí sousedé PaedDr. Radka Oblouková. Po stopách obyvatel města pátrala řadu let spolu se studenty z divadelního souboru DOMA.

Expozice, kterou Městské muzeum a galerie ve Svitavách upozorňuje na nadcházející měsíc holocaustu, chce apelovat na veřejnost, pedagogy i žáky škol, aby se zapojili do pátrání po Židech, jejichž osudy byly spjaty s městem na Českomoravském pomezí. „Základem projektu Zmizelí sousedé pro město Svitavy je bádání PaedDr. Radky Obloukové a studentů souboru DOMA, kteří vyhledali prvotní dostupné informace o obyvatelích Svitav, jejichž stopy zmizely již v roce 1938 a pak v roce 1945,“ uvedla ředitelka svitavského muzea Blanka Čuhelová. Seznam židovských obyvatel, z nichž se kromě dvou osob nedožili konce druhé světové války, přináší nejen jména. Radka Oblouková vypátrala v archivech jak data narození, tak informace o povolání. Smutnou statistiku doplňují čísla, dny a směr transportů, na jejichž konci čekala na židovské obyvatele Svitav smrt.

„Cílem projektu je zapojení škol do dalšího pátrání po příbězích židovských obyvatel města,“ uvedla Blanka Čuhelová. Ta společně s Radkou Obloukovou doufá, že se podaří vypátrat další informace o zhruba 150 židovských obyvatelích.
Podle pracovníků Židovského muzea v Praze projekt Zmizelí sousedé vybízí mladé lidi převážně ve věku 12 až 19 let k pátrání po sousedech židovské národnosti, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období druhé světové války. Projekt je metodickou inspirací, jak zpracovat období holocaustu v souladu s rámcovým vzdělávacím programem MŠMT na všech vzdělávacích úrovních, a zároveň výzvou k setkání s poslední generací svědků událostí holocaustu, zejména k vyhledání jeho obětí.

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 31. března v 17 hodin za přítomnosti zástupců Židovského muzea v Praze. Doplní ji komponovaný program, který připravili studenti svitavského souboru DOMA. Výstava Zmizelí sousedé v Městském muzeu a galerii ve Svitavách potrvá od 1. do 30. dubna 2011. Vedení muzea připravilo u příležitosti zmíněné výstavy výukový program, jehož mohou využít školy ze širokého okolí. Badatelské listy, které pro ně budou připraveny, je provedou rovněž stálou výstavou věnovanou svitavskému rodákovi Oskaru Schindlerovi (jeho životní příběh přiblížil film Stevena Spielberga Schindlerův seznam).Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021