CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Zdeněk Miler dětem

V přízemí muzea vás budou očekávat postavičky známého ilustrátora dětských knížek, ale především známý Krteček (nejen na mnoha obrázcích a skládačkách, ale i velký plyšový). Výstava je určena pro děti do 10 let. Na pokladně si můžete zakoupit pracovní knížečku a společně s Krtečkem budete procházet výstavou a musíte splnit sedmnáct úkolů. Jaké? Například pomůžete Krtečkovi projít bludištěm, nebo vyhrajete nad kamarádem Krtečkovy piškvorky. Za každý splněný úkol si do knížečky můžete natisknout Krtečkovo razítko. A tak domů odejdete nejen s hlavou plnou zážitků, ale i s knížečkou splněných úkolů....

Malíř Zdeněk Miler se narodil před devadesáti lety v Kladně. Po studiích pracoval ve Studiu kresleného filmu „Bratři v triku“, který vedl Jiří Trnka.

Proslavil se postavou Krtečka, kterou milují děti u nás i ve světě. Namaloval také další krásné pohádkové postavy, např. Štěňátko, Cvrčka, housenku Sametku, Veselou mašinku a Kubu Kubikulu. Pan Miler je vzácným člověkem, kterému se podařilo najít cestu k dětem. Jeho příběhy jsou plné laskavosti, pohody a klidu. A jak jej napadla právě postavička Krtečka?

Zdeněk Miler vypráví: „Dostal jsem námět: vysvětlit dětem, jak se vyrábí plátno. A k tomu jsem potřeboval figurku, která by se dětem líbila a které by věřily. Snad dva měsíce jsem koukal z okna a přemýšlel. Jednoho dne jsem se šel projít do lesa, vylezu na louku, najednou zakopnu, prásk ho a ležím. Vedle mě krtina a mně svitlo: Sláva! Letěl jsem domů a vyndal Brehmův život zvířat.“ Jenomže zjistil, že krtek není právě nejhezčí a k tomu je slepý: „Nakreslit ho mi trvalo dva roky. Ona je to taková myš a ještě k tomu nemá uši.“ Jeho kresba však poměnila nevzhledného nepřítele zahrádkářů v miláčka dětí.
Interaktivní výstava v prostorách muzea

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021