CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Svět bublinek a plakátů

SVĚT BUBLINEK A PLAKÁTŮ
8. února – 2. března


Vernisáž: čtvrtek 7. února v 17 hodin. Výstavu zahájí ředitel Múzea obchodu v Bratislavě Marcel Juck a ředitelka MMG ve Svitavách Blanka Čuhelová, vystoupí žáci Dramatické školičky Střediska kulturních služeb a na klavír zahraje Lukáš Nekvinda, žák svitavské ZUŠ .

V Bratislavě existuje velmi zajímavé muzeum. Jmenuje se Múzeum obchodu a v jeho sbírkách se nacházejí samé historické předměty související s obchodnictvím: staré registrační pokladny , peněženky, míry, váhy a závaží, prodejní automaty, obaly z různých materiálů, vývěsné štíty, smaltované tabule, plakáty. Krom stálé expozice připravují pracovníci tohoto muzea každý rok putovní výstavy a jsou jednou z mála podobných institucí na Slovensku, kteří prezentují své sbírky pravidelně také v České republice.

Ve Svitavách se v únoru můžeme seznámit s výstavou, která se zaměřuje na osvěžující nealkoholické nápoje - sodové a minerální vody a limonády. Jejich historii – výrobu, plnění a distribuci přibližuje prostřednictvím půvabných plakátů, tabulí a dalších propagačních materiálů, ale i trojrozměrných exponátů, jako jsou různé druhy lahví a obalů, strojů na výrobu sodovky, automaty na limonádu, pokladny ap.. Jsou to všechno předměty, které evokují starou dobu první republiky, dnes k vidění už opravdu jen v muzeích.

Nedílnou součástí výtvarných výstav bývají i plakáty a pozvánky. Nejinak je tomu ve svitavském muzeu. Mnohé plakáty si navrhovali sami výstavníci, na některých se podíleli místní grafici, v poslední době především Petr Říha. Plakáty k výstavám bývající svébytným výtvarným dílem, Lidé kolem nich chodí v době, kdy jsou k vidění na výlepových plochách, poté však skončí v archívu jednotlivých výtvarníků a také ... v archívu muzea. Pojďte se s námi projít některými výstavami svitavského muzea posledních třiceti let právě prostřednictvím výtvarných plakátů. Možná si i díky nim vzpomenete, že tu vystavovali
opravdu významné osobnosti našeho uměleckého života – a abychom vám oživili paměť, připravili jsme pro vás videoprojekci některých zajímavých výstav z devadesátých let 20. století, která je součástí této výstavy.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020