CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Přehlídka 2011

SETKÁNÍ VÝTVARNÍKŮ OKRESU

Opět po roce se v neděli koncem ledna v muzeu sešli amatérští výtvarníci našeho regionu. Přijeli ze všech koutů okresu a bylo jich více než v loňském roce. Lektor, doc. Petr Kmošek, měl za úkol rozebrat (slovně) přinesená díla a doporučit některá z nich na výstavu. Rozhodně nikoho neodradil od další tvorby, spíše naopak. A tak na výstavě, která bude zahájena za účasti autorů v sobotu 5. února, uvidíme jak staré „matadory“ (tím není myšlen věk, spíše frekvence vystavování), tak nová jména. Z těch svitavských se můžeme těšit na zátiší Michala Karala, která evokují svým ztvárněním staré mistry, kouzlo insitního umění umocněného malbou na sklo Jarmily Lhotské, voňavé zátiší s kyticemi od Bohumily Leinweberové a také nezaměnitelnou Vysočinu Miloslava Bulvy. Pohled do krajiny najdeme také na obraze poprvé vystavující na této přehlídce, Marie Novákové, z obrazů Olgy Polákové vystupují romantické ženské postavy. Zuzana Pustinová zaujala teplými příjemnými barvami, které jsou dle mého v kontrastu s názvem, ale proč ne.Vždyť v umění všeobecně platí, že asi v něm může každý najít něco jiného podle své představivosti a nálady. K těm později narozeným, kteří už však malují mnoho let a mají za sebou několik výstav, patří určitě Lucie Blaževská a Petr Patočka. Naopak poprvé ve výstavních síních muzea vystavuje své zdařilé portréty Adam Sodomka a velmi zajímavé, expresivní malby (O smrti, Proti fašismu…) Ilona Sajlerová.

Z mimosvitavských autorů mě letos velmi zaujala Terezie Uherková z Bystrého svými malbami na hedvábí, Zuzana Mičková z Moravské Třebové a její atypické misky a sestry Markéta a Jarmila Soupouškovy – obě se prezentují ilustracemi, avšak naprosto odlišnými. A také Josef Škaroupka z Březové a jeho asambláž „Kříž“.

A tak mi nezbývá, přestože to nedělám ráda, si po roce opakovat. Přehlídka 2011 – už po jedenačtyřicáté stále stejná a pokaždé úplně jiná.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021