CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

O Četnických humoreskách

Výstava O Četnických humoreskách

Výstavní projekt O Četnických humoreskách, navazuje na úspěšný televizní seriál z tvorby České televize - Televizního studia Brno, Četnické humoresky. Tento původní český televizní seriál,z prostředí brněnské četnické pátrací stanice se odehrává v době První republiky, ve druhé polovině třicátých let 20. století. Zabývá se osudy četníků a zejména jednoho z nich, Karla Arazíma, kterého hraje Tomáš Töpfer. Seriál vznikal převážně v prostorech brněnských kasáren, která už neexistují a dále ve velkém množství objektů od hradů a zámků, přes kláštery, kostely, jeskyně až po lidovou architekturu a technické památky.
Kriminalistické zápletky v seriálu o 39 dílech vycházejí ze skutečných kriminálních případů, které v archivech pro režiséra Antonína Moskalyka (zemřel v průběhu natáčení 3. řady) vyhledal plukovník JUDr. Michal Dlouhý. Po smrti Antonína Moskalyka převzala režii jeho dcera Pavlína Moskalyková Solo.
Na výstavě jsou prezentovány nejen informace o seriálu, ale i ze zákulisí natáčení. K vidění jsou slušivé četnické uniformy i líbivé společenské kostýmy s množstvím módních doplňků, jako jsou elegantní klobouky nebo rukavičky. Originály nahradily historické kostýmy a vše je instalováno jako při pravém natáčení. Nechybí vybavení četnické stanice, továrníkovy pracovny, jídelny a dalších dobových zákoutí.
Expozici doplňuje detektivní příběh Vražda továrníka Skalského. Návštěvníci si zahrají na asistenty štábních strážmistrů s úkolem najít zákeřného vraha a za správné vyřešení zločinu budou odměněni.
Výstava připomene i trošku pozapomenutou a nedoceněnou roli prvorepublikového četnictva - důležité složky udržující veřejný pořádek a bezpečnost v době první Československé republiky.
Jan Maroušek, Petr Lukas

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021