CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Netopýři - tajemní a zranitelní

NETOPÝŘI - TAJEMNÍ A ZRANITELNÍ


Netopýři v muzeu

Od středy 13.2. ovládají spodní část svitavského muzeu okřídlení tvorové noci. Probíhá zde totiž interaktivní výstava Netopýři tajemní a zranitelní. Ta provadí návštěvníky úžasným a často neprávem zavrhovaným světem letounů.

Vidět na ni můžete všech 27 druhů České republiky. Dozvíte se přitom řadu zajímavostí z jejich ekologie, výzkumu či ochrany. Novinkou pro spoustu lidí je například poslech netopýří hlasu a zvláštnost jménem echolokace. Vedle našich netopýrů a vrápenců budou k vidění také tropičtí listonosi, ocasaté tadaridy a obrovští kaloni. Na přetřes příjde též jejich potrava, predátoři a  parazité. Stranou nezůstanou ani významné lokality Svitavska. Nejen děti si pak mohou prohlédnout netopýří srst v mikroskopu a potravu či parazity v binolupě. Připravena je též poznávačka, skládání budek, cesta netopýřím labyrintem, hlednání potravy a spousta dalších her. Jmenovat můžeme ještě čichové přiřazování netopýřích mláďat k matce, hledání letounů v jejich úkrytu nebo vystřihování vlastní netopýru.

Výstava poběží až do 13.4. a její součástí jsou samozřejmě různé doprovodné akce. První z nich se uskuteční v prostorách muzea již 20.2. Od 18:00 nás tu Jiří Šafář z AOPK ČR seznámí s životem našich druhů v přednášce Letouni – vládci noční oblohy. Za českými i cizokrajnými netopýry se pak vypravíme v přednášce Evžena Tošenovského (Česká společnost pro ochranu netopýrů) Letem světěm letounů. Ta proběhne ve čtvrtek 19.3. opět od 18:00 v prostorách muzea. Uvidíme při ní i živá zvířata. Mezitím se zájemci mohou těšit na komentovanou prohlídku, která proběhne ve středu 4.3. od 17:00. Průvodcem bude autor výstavy Jakub Vrána. Ven se pak podíváme ve čtvrtek 9.4., kdy nás čeká od 16:00 vycházka za městskými netopýry a ptáky. Pro školy navíc v rámci výstavy nabízíme speciální výukové programy, jež je možné objednat na emailech lektor@muzeum.svitavy.cz a kuba.vrana@email.cz.

Brzy na viděnou!
Jakub Vrána


Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2023