CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Nad Betlémem vyšla hvězda

4. prosince 2005 – 22. ledna 2006

Celá výstava byla rozdělena do dvou částí. Tu první, která byla umístěna v prostorách expozice, tvořily především betlémy papírové a ukázky drobných komerčních betlémků. Staré betlémy známých českých ilustrátorů, jako byli Josef Lada, Mikoláš Aleš, Marie Fišerová-Kvěchová, ale i novějších – Jarmily Vavřincové, Karla Franty i Heleny Zmatlíkové.

K vidění byly papírové betlémy z Itálie, Polska, betlémy dobové firemní (Hradecká či Kolínská cikorka, Frankovka apod.), betlémy městské (nechybí ani Bilinův svitavský), betlémy – puzzle, na stovku vyrážených, vystřihovaných či skládaných betlémů doplněných obrázky betlémů na pohlednicích.

Druhá část – výstavních síní byla zaplněna betlémy trojrozměrnými. Dřevěnými, keramickými, sádrovými, ale ani tady nechyběly prostorové papírové – především známé ústecko-orlické. Některé z betlémů nám ochotně zapůjčila některá muzea – Třebechovice, Hradec Králové, Vysoké Mýto, Lanškroun, Česká Třebová, jiné jsou v majetku soukromých sběratelů. Nejdále k nám cestoval dřevěný polychromovaný betlém Orlických hor ze Sedloňova u Dobrušky a malý pohyblivý z arboreta v Borotíně.

Zajímavostí byly např. oblékací chlebové figurky z Chrudimska, které nám zapůjčilo muzeum belémů v Třebechovicích, tyrolské betlémové figurky z muzea ve Vysokém Mýtě, oboje z přelomu 19. a 20. století, ale také netypický lidový poličský betlém Josefa Svobody z 1. poloviny 20. století či nový keramický betlém manželů Sekových.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020