CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Martin Sodomka: Jak si postavit knihu

Spisovatel, ilustrátor a grafik Martin Sodomka se narodil a žije se svou rodinou ve Svitavách.  V roce 1993 zakládá vlastní grafické studio a po roce  zahajuje spolupráci se začínajícím vydavatelstvím Computer Press, pro které vytvořil více než dva tisíce knižních obálek. V roce 2012 vydává vlastním nákladem první knihu Edice technických pohádek Jak si postavit auto a rok později Jak si postavit letadlo, v roce 2014 Jak si postavit motorku a v loňském roce Jak si postavit dům. Všechny knihy se krátce po vydání staly bestsellery, byly přeloženy do dalších jazyků a vydávají se již v 11 zemích světa např. v USA, Číně a Rusku.

Na výstavě v muzeu se detailně seznámíte s tím, jak taková technická kniha pro dětského čtenáře vzniká. Každé ze čtyř knih je věnována jedna výstavní síň. Projdete si společně s autorem cestu od prvních originálních nákresů, přes kreslený scénář knihy, rozkreslování detailů až po definitivní předlohy jednotlivých ilustrací. Součástí výstavy budou reálné předlohy většiny knih -  automobil Škoda Octavie (rok výroby 1963), model dvojplošníku, motocykl Jawa 250 Sport z roku 1965 a také nářadí potřebné ke stavbě opravdového domu.

Martin Sodomka vytváří své dětské knihy takovým způsobem, že čtenáře zaujme jak příběh, tak technická preciznost. Napsat a nakreslit je jej napadlo v době,  když renovoval svého vlastního veterána. Každá z knih je nejen solitérním příběhem, ale také výtvarným dílem, plným technických nákresů a hravých ilustrací, které jistě zaujmou nejen dětského, ale i dospělého čtenáře. Hlavními hrdiny všech čtyř knih jsou dva kamarádi, krysák Arny a vrabčák Zíla. Nejsou to žádní svatouškové a nepatří ani mezi hvězdy zvířecí říše. Bydlí na okraji města mezi starými ohradami, autodílnou a velkou skládkou a v tomto světě jim bystrá hlava a ostrý jazyk rozhodně nejsou na škodu. Během jednotlivých příběhů musí překonávat tisíce nečekaných překážek, nepotýkají se jen s technickými problémy, ale také se svými pochybnostmi. Nakonec se však ukáže, že není nad kamarádství.

Díky zábavným příběhům s názornými ilustracemi se na výstavě čtenáři zábavnou formou dozvědí, jak jsou auto, letadlo a motorka sestrojeny a jak fungují. A také jaké problémy nastanou, když se krysák Arny rozhodne si postavit dům. To vše očima zvířecích hrdinů, formou blízkou dětskému čtenáři.

V průběhu výstavy budou v muzeu v prodeji všechny čtyři knihy Martina Sodomky, pro školní skupiny budou připraveny doprovodné programy.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021