CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Josed Velčovský - grafika, obrazy

12. 6. - 29. 8. 2004

Jedním z autorů, které jsem vždy chtěla návštěvníkům našeho muzea představit a povedlo se, byl také malíř, kreslíř, a grafik Josef Velčovský. Je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a Akademie výtvarného umění v Praze (prof. Karel Souček).

V letech 1970 a 1975 absolvoval půlroční malířské stáže ve Francii (Paříž, Provence, Bretagne). Francie mu učarovala a neustále se tam vrací. Samostatně vystavuje od roku 1971, kromě českých zemí vystavoval také v Německu, Belgii, Holandsku, Francii, Finsku, Spojených státech, Rakousku, Španělsku, Japonsku, Mongolsku, Polsku a samozřejmě Slovensku.

Ilustroval více než 70 knih a je svými pracemi zastoupen v soukromých i veřejných sbírkách doma i zahraničí. Jeho obrazy i grafiky jsou právě z těch snových, poetických a zároveň provokujících. Dětství strávené na venkově jej vybavilo vnímavostí ke krajině a instinkty k dějům, probíhajícím v přírodě. Veskrze kladný vztah nemá pouze ke krajině, ale také k ženám - ty se na jeho obrazech objevují velmi často. Torza ženských těl skrytá v obilí, tvořících oblou krajinu, zašifrována v písku pláže. Jeho obrazy skrývají mnohá tajemství - kdo hledá, najde.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020