CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Houby Svitavska 2020

Třetí ročník výstavy Houby Svitavska

Městské muzeum a galerie ve Svitavách se znovu naplní vůní lesa. Proběhne zde totiž další ročník mykologické výstavy. Vedle živých exemplářů budou pro návštěvníky připraveny doplňující fotografie a mikroskopický pohled na nejmenší organismy patřící mezi houby. Hlavně děti jistě ocení pokusy s kvasinkami, poznávačku a řadu dalších her.

Termín: pátek 25. 9. – pondělí 28. 9. 2020

Již první mykologická výstava přilákala v roce 2019 do muzea velkou řádku příležitostných i zapálených houbařů. Také loňská expozice se setkala s velmi pozitivním ohlasem. Proto původně třídenní (pátek–neděle) akci nyní prodlužujeme o svatováclavské pondělí. Věříme, že mnoho milovníků přírody využije sváteční den k návštěvě naší instituce a získání inspirace k dalším cestám okolní krajinou.
    Hlavní část výstavy tvoří živé houby nasbírané v lesích Svitavska. V předchozích letech jsme vedle známých praváků, obrovských vatovců a různobarevných muchomůrek našli takové vzácnosti, jako je ronivka podhorská, štítovka stinná nebo strmělka šedoplstnatá. Ty navíc doplní panely s fotografiemi běžných i vzácných druhů. Nezapomínáme ani na děti, které si mohou vyzkoušet tvorbu výtrusogramů, skládání speciálních puzzle a pokusy s metabolity kvasinek, jež také patří mezi houby. V mikroskopech si pak nejen oni budou moci prohlédnout, jak ve skutečnosti vypadá hyfa houby či plíseň.
    Připravili jsme rovněž bohatý doprovodný program. Ve čtvrtek 24. 9. výstavu zahájí Tereza Tejklová z Muzea východních Čech v Hradci Králové s přednáškou Houbařův rok. Začne v 18:00 a dozvíme se při ní, s jakými jedlými, nejedlými či jedovatými houbami se zkušený i amatérský mykolog setkává během celého roku. Pátek 25. 9. potom přinese výukové programy pro základní a mateřské školy. Víkendová odpoledne jsou pak ve znamení houbařské poradny Josefa Zedníka. Každý během nich může přijít probrat určení svých nálezů s největším místním znalcem.
    Neváhejte proto a přijďte si rozšířit své znalosti o jedné z našich největších národních vášní. Muzeum bude i přes víkend mimořádně otevřeno od 9 do 12 a od 13 do 17. Cena za návštěvu houbařské výstavy je 40 Kč.

Doprovodné akce k výstavě

Houbařův rok
čt 24. 9. / 18:00 – 19:30 / Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Přednáška o jedlých, nejedlých i jedovatých houbách od Terezy Tejklové z Muzea východních Čech v Hradci Králové. Vstupné: 20 Kč.

Školní výukové programy
pá 25. 9. / 8:00 – 15:00 /  Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Speciální houbařské programy pro žáky základních a mateřských škol. V případě zájmu pište na   lektor@muzeum.svitavy.cz nebo volejte na 731 549 397. Cena: 30 Kč / žák.  

Mykologická poradna  
so 26. 9. – ne 27. 9. / 13:00 – 17:00 / Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Konzultace a rady k určení přinesených hub. Vede Josef Zedník. Poradna je v ceně vstupenky.Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2024