CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

František Čermák - Jozef Fajmon - Jaroslav Škranc

11. dubna – 11. května 2008
František Čermák – malířské ohlédnutí
Jozef Fajmon, Jaroslav Škranc – krása dřeva

Vernisáž: 10. dubna v 17 hodin, zazpívá Pěvecké sdružení Červánek, sbormistr Karel Sax


Výstavními síněmi MMG prošlo za dobu jejich trvání několik set, možná tisíc výtvarníků. Tuzemských i ze zahraničí, profesionálů i amatérů, známých a zvučných jmen i těch, jejichž jméno slyšeli mnozí z nás poprvé v životě. Mnozí z nich už mezi námi dnes nejsou. Ráda vzpomínám např.na setkání s Radkem Pilařem, který do Svitav místo Rumcajse a Manky, jak mnozí očekávali, přivezl své objevné fantazijní úžasné asambláže. Na Josefa Jíru – jadrného a přímého až k úzkosti – samozřejmě mé. Na Ludvíka Kunderu – skromného intelektuála – básníka a překladatele, milovníka čajů, kterému přijela na vernisáž zazpívat Iva Bitová.

Co svitavské výstavní prostory odlišuje od ostatních v naší zemi, je však množství amatérských výtvarníků, kteří mají možnost, byť v omezeném množství, vystavit výsledky svého uměleckého snažení kritice veřejnosti. A mezi těmito mnoha vystavujícími se objevují talenty, které nelze přehlédnout. A zaslouží si představit veřejnosti své dílo ve větším rozsahu a ucelené formě. V letošním roce, končícím osmičkou, jsme zaznamenali několik významných výročí – nejen v historii našeho města, ale i mezi výtvarníky svitavského okresu.

Osmdesáti let by se dožil František Čermák, žijící posledních patnáct let v Březové nad Svitavou, kterému je autorská výstava v muzeu věnována. František Čermák vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou u prof. Františka Süssera a Jana Lichtága. Byl členem Sdružení výtvarníků České republiky a Sdružení umělců Moravy a Slezska. Vždy byl laskavý, usměvavý, galantní. A jeho povahové vlastnosti jako by se odrážely v jeho obrazech. Prosvětlovaly nejen naše výstavní síně, ale i naše srdce, odrážely jeho lásku k ženám, ale k dobrým lidem vůbec. Jeho obrazy a kresby doplní dřevořezby jeho dvou přátel, letos pětaosmdesátiletého Jozefa Fajmona a sedmdesátiletého Jaroslava Škrance. Oba žili část svého života v Pusté Rybné a okolní příroda zcela jistě ovlivnila jejich tvorbu. A tak se můžeme těšit na Fajmonovy bizardní postavičky odpozorované ze svého okolí i na stále se rozrůstající betlémové figurky bývalého lesáka, Jaroslava Škrance.

A tak vás srdečně zvu na zhlédnutí výstavy, která určitě nikoho nezarmoutí. Poetické obrázky a vtipné a profesionálně vyřezané figurky vám určitě zlepší náladu v tomto aprílovém období.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020