CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Alois Petrus - příběh řezbáře

Městské muzeum a galerie, 1. 6. – 7. 9. 2014
V letošním roce uplyne 125 let, kdy se narodil výtvarník a řezbář, Alois Petrus. Autor bohatě řezbovaného nábytku do vil a měšťanských bytů, loutkových divadel, vkusných dřevěných malovaných hraček a drobných řezbovaných předmětů. Posledních 23 let svého života prožil ve Svitavách, a proto jsme se v městském muzeu rozhodli vzpomenout na něj prostřednictvím profilové rozsáhlé výstavy.
Alois Petrus se vyučil řezbářem a později studoval na zemské řemeslnické škole v Litomyšli a v letech 1912–13  na Státní odborné mistrovské škole pro umění a bytovou kulturu ve Valašském Meziříčí. Působil v Třebíči, poté v Kolíně. Ve své firmě vyráběl nejen řezbovaný nábytek, ale i loutková divadla a soustružené malované hračky a dózy. Své výrobky vyvážel do mnoha zemí Evropy (Jugoslávie, Polsko, Rakousko, Řecko) i do zámoří (USA).
Získal uznání na Světové výstavě bytové kultury v Paříži.
V roce 1945 se přestěhoval do Svitav, kde založil novou řezbářskou firmu. Vyráběl dekorativní předměty a současně do roku 1948 vyučoval na reálném gymnáziu. Pro toto období jsou charakteristická jeho absolventská tabla, podnosy, kazety, výroční štíty měst a spolků. Marně se snažil založit ve Svitavách řezbářskou uměleckou školu.
Pozůstalost tohoto řezbáře uložená ve svitavském muzeu představuje unikátní soubor, který obsahuje nejen velké množství dokumentů – deníky, vzpomínky, fotografie, kreslené návrhy a skici, torzo jeho odborné knihovny, ale také Petrusovo původní řezbářské nářadí a hlavně – ukázky jeho řezbářského díla. V loňském roce se muzeu podařilo získat kompletní vybavení reprezentativní měšťanské jídelny z nejproduktivnějšího Petrusova období. Patnáctidílný nábytkový soubor se vyznačuje bohatou řemeslnou i uměleckou výzdobou a bude veřejnosti představen poprvé. Krom něj na výstavě  uvidíte malovaný nábytek z dětského pokoje
řezbářových dcer, ukázky loutek a hračky, které mohli návštěvníci obdivovat před deseti lety na výstavě Vídeňská secese a moderna v Obecním domě v Praze. Chybět nebudou ani  vyřezávaná tabla, výroční štíty, kazety a stolní soupravy z posledního období jeho života.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2021