Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/middle/334.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2425 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/small/334.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2381 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/middle/335.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2425 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/small/335.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2381 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/middle/336.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2425 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/small/336.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2381 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/middle/337.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2425 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/small/337.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2381 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/middle/338.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2425 Warning: getimagesize(/srv/www/htdocs/muzeum/UserFiles/fotogalerie/small/338.jpg): failed to open stream: Operace zamtnuta in /srv/www/htdocs/muzeum/_functions.php on line 2381 Muzeum Svitavy - Džínový svět Jiřího Dudychy
 
CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Džínový svět Jiřího Dudychy

6. září - 5. října 2003

Když se řekne Jiří Dudycha, většina z nás, navštěvujících občas galerie, si ihned připojí - keramika. A to keramika jemná, křehká, elegantní, která nejen plní svou funkci, ale dokáže být opravdovou ozdobou moderního interiéru. Typickým znakem je pro ni bílá glazura s jemným zlatým dekorem.

Těžištěm tvorby Jiřího Dudychy se v posledních letech stala především plastika, která tvořila převážnou část svitavské výstavy. V Dudychových plastikách nacházíme svět reality i fantazie, motivy ze světa fauny i milníků lidstva. Specifickým prvkem jeho děl jsou ruce. Ruce Jiřího Dudychy vyprávějí, jsou poselstvím lidstvu a zhmotněním autorova chápání světa.

Jiří Dudycha žije v městě hudby, v sousední Litomyšli a tak je přirozené, že mezi jeho díly najdeme i témata hudební, jako například plastiky "Ukolébavka" a "Pod taktovkou", inspirované Smetanovou hudbou a umístěné v litomyšlském hotelu Zlatá hvězda. Jednou z největších realizací v architektuře je zakázka na osm metrů dlouhý cyklus čtrnácti plastik "Křížová cesta" pro nově dokončený kostel v Budislavi nedaleko Litomyšle.

Jiří Dudycha upořádal od roku 1968 již přes padesát výstav doma i v zahraničí. Jmenujme alespoň výstavu v prostorách IPB v Praze s Bohdanem Kopeckým (1996), v Jablonci nad Nisou s Vladimírem Komárkem(1998), v Plzni s Josefem Lieslerem(2001), ze zahraničních výstavu v Mnichově, Wroclawi, Barceloně, Tokiu, Paříži a mnohé další. Je kmenovým výtvarníkem Galerie VIVA ve Zlíně, Galerie KRAUSE ve Švýcarsku, Galerie NOSSEK v Německu a mnoha jiných.

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2020