PROGRAM NA ZÁŘÍ

05.09. 2019

Ne/1. 9./ 14:00 – 16:00/Městské muzeum a galerie
Vlaky jedou

Naposledy v provozu bude funkční šest metrů dlouhé kolejiště Milana Meisla ze Svitav řízené počítačem.

So/7. 9./ 9:00/Městské muzeum a galerie
Po Svitavsku za stromy našich parků

Vycházka za stromy svitavských parků, parčíků i městské zeleně. Těšit se můžete jak na povídání o jednotlivých druzích, tak i o historii našich parků. Pro děti bude též připravena soutěž o zajímavé ceny. Sraz v 9:00 před Langrovou vilou. Vede: Jan Richtr. Pořádá: ZO ČSOP Rybák Svitavy a Městské muzeum a galerie ve Svitavách. Podpořeno Českým svazem ochránců přírody v rámci projektu „Národní program ochrany biodiverzity“.

So/14.9., Ne/15.9./ městské muzeum a galerie
Dny evropského dědictví
Téma Památky a zábava
Zdarma otevřené expozice, derniéra sezónních výstav, svátek deskových a vzdělávacích her

Čt/19. 9./ 17:00/Městské muzeum a galerie
Méně známé druhy jedlých hub

Přednáška mykoložky Terezy Tejklové z královehradeckého muzea o neznámých a chutných houbách našich lesů, luhů a hájů. Vstupné dobrovolné.

Čt/26.9./18:30 / Ottendorferův dům – Muzeum esperanta
Petrohrad, město na řece Něvě

193. cestovatelský večer Asociace Brontosaura
Druhé největší město Ruska, nejsevernější miliónové město založené carem Petrem I.  Velikým v roce 1703, bývalé hlavní město Ruska .....
uvádí: Richtr Jan

1. 6. – 22. 9.
Železnicí údolím Svitavy

Výstava, která mapuje historii trati Brno – Česká Třebová k 170. výročí této železniční trati. Součástí výstavy je na 500 fotografií, modely lokomotiv, trojrozměrné předměty spojené s železnicí a funkční kolejiště.

1. 6. – 22. 9.
Pojďme si hrát

Unikátní výstava deskových a vzdělávacích her
Unikátní výstava deskových a vzdělávacích her s názvem Pojďme si hrát je vytvořena ve spolupráci s vydavatelstvím moderních společenských her pro děti i dospělé ALBI. Těšit se můžete na hry pro celou rodinu, pro jednotlivce, hry strategické, logické či karetní, historické hry nebo hlavolamy.

20. – 22. 9.
Houby Svitavska

Výstava hub aktuálně rostoucích v našem regionu. Spojeno s ukázkou jejich fotografiíí a mikroskopických preparátů, představujících málo známé detaily ze světa mykologie. O víkendu od 13 do 17 též spojeno s houbařskou poradnou. Vstupné 30 Kč.

Příběh svitavského betléma
Expozice je věnována vám všem, kteří chtějí být vtaženi do poutavého vyprávění příběhu našeho města. V centru expozice je vystavena část svitavského betléma, který v současné době prochází rukama restaurátorů a již zrestaurovaná mechanická ukázka.

Expozice o holocaustu na pozadí života světově známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Výstava je doplněna projekcí dokumentů o osobnosti O. Schindlera a průvodcem expozicí v německé a anglické verzi.

Myšlenky slavných k 17. listopadu
Hugo Adam Syčák se rozhodl přispět k atmosféře 30. výročí sametové revoluce a prostřednictvím životních příběhů inspirativních lidí a jejich výroků vytvořil  vizuální koncept výstavy, která bude k vidění od 21. srpna.

Muzeum esperanta / Ottendorferův dům (za čajovnou)
Jako jediné svého druhu v ČR muzeum představuje slovem i obrazem jazyk esperanto. Informuje o zajímavostech z historie i o možnostech současného využití znalosti jazyka, vystavuje knižní, fotografické, sběratelské a umělecké artefakty.
Současná výstava: „10 let muzea a 100 let republiky“. Vstupenky v ceně 10,- jsou k dostání v pokladně MMG (Út-Pá 9-12,13-16h) a v čajovně Krásná chvíle (Út-Ne 15-21h). Komentované prohlídky po předchozí dohodě na tel. 604 377 616.