ALOIS PETRUS do 31.3.2019

25.01. 2019

Alois Petrus – řezbář, výtvarník, sběratel

9. února – 31. března 2019

V loňském roce uplynulo 50 let od úmrtí a letos 130 let od narození skvělého výtvarníka, řezbáře, ale i sběratele Aloise Petruse, autora bohatě řezbovaného nábytku do vil a měšťanských bytů, loutkových divadel, vkusných dřevěných malovaných hraček a drobných řezbovaných předmětů. Posledních více než 20 let svého života prožil ve Svitavách, a jeho pozůstalost, uložená ve svitavském muzeu, představuje unikátní soubor, obsahující nejen velké množství dokumentů (deníky, vzpomínky, fotografie, kreslené návrhy, skicy, torzo jeho odborné knihovny…), ale také Petrusovo původní řezbářské nářadí a hlavně – ukázky jeho řezbářského díla. Za jeho životem a dílem se ohlédneme prostřednictvím výstavy, která ze Svitav poputuje do Skutče, rodného města A. Petruse.