do 18.11./ výstava VOLŠOVÉ RUCE

20.09. 2018

Výstava VOLŠOVÉ RUCE

Ozdravný proces modelování

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Výstava keramických figur, kachlí i užitých předmětů z výtvarné dílny pro mentálně postižené v Tisu na Havlíčkobrodsku je k vidění ve výstavních prostorách muzea do poloviny listopadu. Materiálem je šamotová hlína, která je zpracována způsobem, který vyhovuje schopnostem handicapovaných klientů, umožňuje jim projevit jejich manuální zručnost a fantazii, což dává výsledným výrobkům punc originality. Cílem není vytvořit umělecké dílo, ale jde o samotný proces tvorby, který je sám o sobě ozdravný. Což ovšem neznamená, že výrobky z této dílny Vás neosloví svou vřelostí, upřímností i svým příběhem. Na vystavených fotografiích můžete sledovat jedinečný postup výroby některých předmětů.

Výrobky vznikají především Tasovskou metodou modelování, která je světovou novinkou v řemeslně-výtvarných činnostech zdravotně postižených lidí. Vychází z Axmanovy techniky určené především nevidomým, ale zkušenosti ukázaly, že je vhodná právě i pro lidi s mentálním postižením. Pracuje se bez pomoci nástrojů, nepoužívá se hrnčířský kruh, výrobek se modeluje barevnými hlínami, materiálem je šamotová hlína.

Pro rodiny s dětmi i školy máme připraven interaktivní program,  přímo na výstavě si můžete tento postup tvorby sami vyzkoušet.

Výstava je připravena ve spolupráci s Domovem ve Zboží, p.o.