CZ
EN
DE
Městský památkový okruh
Historie praní
Oskar Schindler
Domů

Ta-jemná mechanika Kamila Andrese

Od Štědrého dne do prvního dne roku 2018 pro vás bude budova muzea otevřena po všechny dny vždy odpoledne od 13 do 17 hodin. A na Štědrý večer od 10:00 hodin do půlnoci se zde můžete setkat se svými známými při hrníčku čaje s rumem i bez a také při dobré muzice. A co v muzeu naleznete? Letos si určitě z nabídky výstav vyberete tu svou.

ZAKONČENÍ ROKU MEZI BETLÉMY V MUZEU


TA-JEMNÁ MECHANIKA KAMILA ANDRESE
Výstava betlémáře a restaurátora mechanických betlémů z Třebechovic pod Orebem. Kamil Andres spravoval dlouhé roky Třebechovický betlém, oživuje betlémy po celé České republice a není náhodou, že jeho – či jím oživlé figurky, budou na letošní vánoční čas vystaveny právě ve Svitavách. Naše muzeum s ním spolupracuje od chvíle, kdy se do Svitav vrátil po dlouhé době Svitavský betlém a je to právě on, kdo po dlouhém váhání přislíbil, že se bude podílet na celkové rekonstrukci tohoto unikátu a svitavskému betlému vrátí pohyb. Uvidíte jeho vlastní vyřezávané betlémy a soubory figurek, ale také jím restaurované betlémy z muzeí z Jindřichova Hradce, Pasek nad Jizerou, Třebechovic pod Orebem, Turnova, Vysokého Mýta a Vysokého nad Jizerou. Vše v pohybu !

MECHANICKÁ UKÁZKA SVITAVSKÉHO BETLÉMA  
Svitavský betlém má více než 600 položek, z toho vice než 50 mechanických, chybí původní konstrukce. Ale protože jsme netrpěliví, zrekonstruovali pro vás Kamil Andres za pomoci Petra a Šárky Bergerových alespoň ukázku z našeho betléma. Jde o miniaturní část – restaurování ostatních figur, budov i mechanických souborů pokračuje každým rokem a zrestaurované části čekají v depozitáři na konečnou, ale nejsložitější část. Výrobu konstrukce, mechanických rozvodů, speciální vitrínu…Rekonstrukce ukázky byla spolufinancována z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis.   

NAD BETLÉMEM VYŠLAHVĚZDA
Betlémy prostě k vánocům patří! Přijďte se podívat na Kostelní betlém z Chmelíku u Litomyšle, svitavský keramický manželů Sekových, dřevěné betlémy Víťi Morávkové, Vojtěcha Hurycha, Jaroslava Škrance, polychromovaný Bohumíra Andrleho a možná i další… O vánoční výzdobu se postarají krom pracovníků muzea i naše milé dobrovolnice, Jarmila Marvcanová a Vladimíra Skřebská.

KOUZLENÍ S LÁTKOU
Hodně času uplynulo od první schůzky Spolku Patchworku v muzeu ve Svitavách, která se konala v roce 2009, ale nadšení členek patchworkářek je stejné, ba někdy i větší. Učí se nové techniky a zdokonalují. Ostatně můžete se přijít na jejich už druhou výstavu, zakoupit si drobné dárečky i si sami něco ušít na třetí adventní neděli, 17 prosince. Vystavují Alena Boucníková, Alena Bromová, Jana Etzlerová, Martina Hošťálková, Marie Jirušová,Jana Klingerová, Vlasta Kořistková,  Irena Kubíková, Dana Orlichová, Marie Peřinová,  Helena Pedainová a Anna Zezulová.

VOJTĚCH KUBAŠTA – GENIÁLNÍ  ILUSTRÁTOR
Koukavá, inspirativní výstava zapomenutého génia české ilustrace. Dětské knihy a papírové betlémy – hravé, dobrodružné - pro děti barevné kouzlo, pro dospělé návrat do dětství. Přijďte si vyrobit prostorové vánoční přáníčko či betlém.
Srdečně vás zvu strávit příjemný čas v muzeu, ale pokud se tu nesetkáme, děkuji alespoň touto cestou všem našim příznivcům za přízeň a přeji vám jménem svitavských muzejníků  příjemné a klidné svátky vánoční a příští rok prožitý ve zdraví a spokojenosti. 

Copyright © Městské muzeum a galerie ve Svitavách 2018